Yusuf Akçura Kimdir? Yusuf Akçura Biyografisi

Ana sayfa » biyografi » Yusuf Akçura Kimdir? Yusuf Akçura Biyografisi

Türkçülük akımının önemli temsilcilerdinden biri olan Yusuf Akçura 1876 yılında Ulyanovsk’da doğdu. (günümüzde Rusya’nın bir şehri). Tatar bir yazar ve siyasetçi olan Yusuf Akçura’nın gençliği Osmanlı Devleti’nin istibdat ve meşrutiyet dönemlerine denk gelir. En az çağdaşı ve akranı olan Ziya Gökalp kadar Türkçülüğün ateşli bir savunucusu oldu.

henüz 2 yaşındayken babasını kaybetti ve 7 yaşındayken annesiyle birlikte doğduğu topraklardan ayrılıp İstanbul’a geldi. askeri liseden sonra harbiye mektebine girdi. Akçura’nın Türkçülükle ilgili fikirleri burada şekillendi ve gelişti. O dönem, II. Abdülhamit padişahtı ve istibdat dönemi denilen baskıcı bir yönetim hüküm sürüyordu. Yusuf Akçura gibi Türkçüler de anayasal, özgürlükçü yönetim istiyorlardı. işte böyle bir dönemde 1897 yılında Yusuf Akçura ve 83 kişi Trablusgarp’a sürgüne gönderildi. kısa süre sonra buradan Paris’e kaçtı

burada siyasal bilgiler üzerine eğitim gördü. 27 yaşında mezun oldu ve Kazan’da öğretmenlik yapmaya başladı. bu arada gazetelerde makaleleleri yayınlandı. bunlar arasında en ünlüsü 1904’te Türk Gazetesinde çıkan Üç Tarz-ı Siyaset başlıklı dizi makaledir. Bu yusuf akcuramakalede imparatorluğun önündeki seçeneklerin “Osmanlıcılık”, “Panislamizm” ve “Türk Milliyetçiliği” olduğu, bunlardan en uygununun da sonuncusu olduğunu belirtiliyordu.

1908 yılında Osmanlı Devleti’nde II. Meşrutiyet ilan edilince Akçura İstanbul’a geri döndü. okullarda siyasal tarih dersleri verdi. ilk mecliste milletvekili oldu. Türk Tarih Kurumu’nun kurucu üyelerinden oldu ve Atatürk tarafından kurumun başına getirildi. ölmeden 2 yıl önce İstanbul Üniversitesinde profesör oldu.

Yusuf Akçura, henüz 58 yaşındayken geçirdiği kalp krizi sonucu İstanbul’da hayatını kaybetti. öldüğü sırada Kars milletvekili idi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.