Yanardağ Nedir? Yanardağlar Hakkında Bilgi

Ana sayfa » genel » Yanardağ Nedir? Yanardağlar Hakkında Bilgi

yanardağlar, ateş püskürten dev canavarlar… dünyanın yüksek sıcaklıktaki derinliklerinden yeryüzüne fışkıran alevler… dünyanın derinindeki erimiş bir kaya olan magma denilen maddenin yeryüzüne çıkmış haline lav denir. yanardağlar aracılığıyla yeryüzüne çıkarlar.

yanardağların diğer adı volkandır. volkanlar öyle çok sık patlamaz. ancak patladığı zaman etrafına ciddi zararlar verebilecek kadar güçlüdür. kocaman kayaları uzaklara fırlatır, çevresindeki yerleşim alanlarına lavları ulaşabilir, etrafına zehirli gaz ya da kül bulutları savurur.

yanardağların çok sık patlamadığını söylemiştik. hatta bazıları artık aktif bile değildir. püskürmeyen ve bu yüzden soğumuş yanardağlara sönmüş yanardağ denir. ülkemizde de yanardağlar vardır ancak neyse ki bunlar aktif halde değil. yani birer sönmüş yanardağdır. bunlar Ağrı ve Erciyes dağlarıdır

yanardagtarihte en ünlü yanardağ patlamalarından biri pompei kentinde gerçekleşen patlamadır. bu patlama kentte büyük felaketlere yol açmıştır. Herculaneum kentindeki yanardağ patlaması sonucu geriye kalan kalıntıların son derece iyi korunması sayesinde bölge Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır.

sönmüş yanardağlar dışında tüm yanardağlar o kadar da korkunç ve tehlikeli sayılmaz. bazı yanardağlar patlasa bile etrafına zarar vermez. bu tür yanardağların püskürttüğü lav ve kaya parçacıklarının birikmesi sonucu dağlar oluşabilir. HawaiiAdaları ve İzlanda böyle ortaya çıkmıştır.

yanardağların bazıları bırakın zararını, insanoğluna yararlı bile olabilir. örneğin izlanda’da yanardağlardan ısı ve enerji üretimi için faydalanılır. ayrıca yanardağın püskürttüğü kül ve kum sayesinde topraklar verimli hale gelerek bitkilerin yetişmesine uygun ortam hazırlar.

“Yanardağ Nedir? Yanardağlar Hakkında Bilgi” ile ilgili 21 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.