Yalıçapkını Nasıl Bir Kuştur? Özellikleri Nelerdir?

dünyanın her yerinde görülmesi mümkün olan yalıçapkını denilen bu kuş türü ağırlıklı olarak tropik bölgelerde yaşarlar. genelde parlak renklidirler ve hızlı pike yapma özelliğine sahiptirler. desenleri çok özeldir, başlarında sorguçları olur. uzun ve güçlü gagaları sayesinde suda balık avlayabilirler. tıpkı martılar gibi…

Türkiye’de en sık görülen türü ise İzmir yalıçapkınıdır. hatta bu kuş türü İzmir ilimizle özdeşleşmiş durumdadır. bu türün kırmızı bir gagası, kahverengi, mavi, beyaz gövdesi vardır.

en sevdikleri yiyecek balıktır. balığı yakalayıp yuvasına götürerek yerler genelde. hatta balığı yakaladıktan sonra bir kaç kez yere ya da ağaca vurur ve öyle yutarlar.

yalicapkini

yalıçapkınlarının bazıları su kıyılarında, bazıları ormanda yaşamayı tercih eder. ormanda yaşayan türler zehirli yılan da dahil pek çok sürüngeni yiyebilir.

yalıçapkınları öyle her zaman ötmeyi sevmez. sabahları erken saatlerde ve güneşin batışından hemen sonra öterler. seslerinin görüntüleri kadar güzel olduğu söylenemez. bir gülme sesine hatta anırmaya benzer.

Yorumlar

  1. Erenalp kuyucu 18 Ağustos 2015 Cevapla
  2. kerem ödemis 30 Kasım 2013 Cevapla
  3. mustafa 10 Ekim 2013 Cevapla

Yorum Yap