Yahya Kemal Beyatlı Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Ana sayfa » biyografi » Yahya Kemal Beyatlı Kimdir? Eserleri Nelerdir?

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Yahya Kemal Beyatlı, 1884 Üsküp doğumludur. Asıl adı Ahmet Agâh’tır. İlkokulu Üsküp’te okuyan şair, 1902 yılında İstanbul Vefa İdadisi’ne kaydoldu. Ancak bir yıl sonra Paris’e gitmeye karar verdi. 9 yıl burada yaşadı.

Paris’te Siyasi Bilimler ve Edebiyat Fakültesi’nde okusa da eğitimlerini yarıda bıraktı. Burada tarih alanıda uzun araştırma ve incelemeler yaptı. Tanıştığı Prens Sabahattin, Abdullah Cevdet, Sami Paşazade gibi isimlerden etkilendi.

1913 yılında tekrar İstanbul’a dönerek Tarih ve Edebiyat öğretmenliği yaptı. Peyam Gazetesi, İleri, Tevhid-i Efkar gazeteleri, Yeni Mecmua ve Dergah gibi dergilerde yazıları ve şiirleri yayımlandı. Milli Mücadele yıllarının önemli gazetelerinden Hakimiyet-i Milliye gazetesinde başyazarlık yaptı.

Yahya Kemal edebiyatçı kimliğinin yanı sıra siyasete de atıldı. Urfa, Yozgat, Tekirdağ ve İstanbul milletvekilliği görevlerinde bulundu. Sadece milletvekilliği değil, Varşova, Madrid ve Pakistan Büyükelçiliği görevlerini de yürüttü. Lozan Antlaşması için yapılan görüşmelerde danışmanlık görevi yaptı. Pakistan Büyükelçiliği görevinden emekli olduktan sonra da şiir ve tarihle yakından ilgilenmeye devam etti.

Türkiye’de parnasizmin öncülerinden olarak kabul edilen Beyatlı’ya göre klasik şiirimiz divan şiiriydi. Divan şiiriyle batı şiirini harmanladı. Şiirlerinde aruz vezni kullandı. Dergilerinde yazdığı yazılarda Anadolu’da süregelen milli mücadeleye destek verdi. Türkiye tarihinin 1071 yılında yapılmış olan Malazgirt Savaşıyla başlaması gerektiğini düşünen de O’dur.

yahya kemal beyatlıHiç evlilik yapmayan Yahya Kemal Beyatlı 1958 yılında İstanbul’da hayatını kaybetti. Esersiz şair olarak anılır çünkü sağlığında hiçbir eser yayımlamamıştır. Ancak ölümünün ardından şairin yazı ve şiirleri derlenerek yayımlanmıştır. Bu eserlerden bazıları;

Kendi Gök Kubbemiz,  Edebiyata Dair, Aziz İstanbul, Eğil Dağlar, Tarih Musahabeleri, Siyasi Hikayeler, Siyasi ve Edebi Portreler
Çocukluğum, Gençliğim, Siyasi ve Edebi Hatıralarım
Mektuplar-Makaleler
Bitmemiş Şiirler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.