WordPress Nedir? WordPress Blog Nasıl Açılır?

Ana sayfa » teknoloji » WordPress Nedir? WordPress Blog Nasıl Açılır?

WordPress nedir? sorusuna cevap bulmadan önce neden böyle bir soru sormalıyız konusunu açıklayalım; İnternette gezinirken karşınıza çeşit çeşit blog sitesi çıkıyor. Kişisel, gezelim görelim tarzı veya bilgi paylaşım amaçlı yüzlerce hatta binlerce blog. Her seferinde içinizden ben de bir blog sahibi olmalıyım diye geçiriyorsunuz ancak site açacak teknik bilgiye sahip olmadığınız için vazgeçiyorsunuz. Aslında blog sahibi olmak düşündüğünüz kadar zor değil. Büyük ihtimal blogger da denilen blog yazarlarının çoğu işe başlarken en fazla sizin kadar bilgi sahibiydi. peki nasıl açtılar o siteleri?

Elbette wordpress dediğimiz nimet sayesinde.

WordPress Nedir?

PHP denilen programlama dili kullanılarak açık kaynak kodlu ve herkesin ücretsiz ve rahatça kullanabileceği lisans anlamına gelen General Public License şeklinde paylaşılan bir tür blog altyapı sistemidir. Hem ücretsiz hem de son derece kullanışlı olan wordpress aynı zamanda kurulum ve kullanım açısından çok kolay olması sebebiyle binlerce site tarafından tercih edilmekte. Ayrıca yüzbinlerce kullanıcının katkısıyla sürekli gelişmekte. Blog altyapısı dedik ama sağladığı tema ve eklenti desteği ile farklı alanlarda da rahatlıkla kullanılabilen wordpress üzerine haber, e-ticaret, emlak, mobilya gibi çeşit çeşit web sitesi kurulabilir. WordPress nedir sorusuna yanıt bulduktan sonra geçelim bir diğer sorumuza.

WordPress Blog Nasıl Açılır?

Bunun için bir domain yani alan adı ve hostinge yani barınma alanına ihtiyacımız var. Bu kavramlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için HOST / HOSTİNG NEDİR? NASIL ALINIR? başlıklı konumuza göz atabilirsiniz. İkisini de temin edebileceğiniz birçok hosting firması mevcut. Gelin biz şu an okumakta olduğunuz sitemizin de barınmakta olduğu ve her açıdan rahatlıkla tavsiye edebileceğimiz hozzt firması üzerinden anlatımımıza devam edelim. Bu linke tıklayarak hozzt.com ‘a  girerek ücretsiz şekilde üye oluyoruz ve ardından müşteri girişi yapıyoruz;

1- Açmak istediğimiz sitenin içeriğine uygun alan adı  belirliyoruz. Örneğin: pekbilgili.com. Aşağıdaki resim olduğu gibi domain tescil bölümünden uygunluğunu kontrol ediyoruz. Uygunsa sepete atıyoruz.

2- Resimdeki gibi hosting paketlerinden birini seçiyoruz. WordPress kullanacağımız için wordpress hosting paketlerinden birini seçmemiz daha sağlıklı olacaktır. Tavsiyemiz WP 2 paketidir. Günlük ziyaretçi sayınız arttıkça kullanacağınız kaynak miktarı da artacaktır. WP2 paketi bu açıdan sizi çok uzun bir süre sıkıntıya sokmayacaktır. Hosting paketini de sepete ekledikten sonra satın alma işlemini tamamlıyoruz.

3- Şimdi satın almış olduğumuz alana yani sitemize wordpress kuracağız. Kendimiz de kurabiliriz ama çok daha kolay bir yolu var. destek bölümünden bu alımları yaptığımıza ve wordpress kullanmak istediğimize dair bir bildirim oluşturup gönderiyoruz. Teknik destek açısından 1 numara olan hozzt mühendisleri dakikalar içinde tüm işlemleri halledip wordpress yüklü halde sitemizi bize teslim edecektir.

4- Artık kullanıcı adı ve şifremizi girerek sitemizin admin paneline ulaşıp yeni yazı ekleme bölümünden sitemizin Wordpress Nediriçeriğini oluşturmaya başlayabiliriz. Tema bölümünden ücretli/ücretsiz binlerce temadan isteğimiz birini seçip sitemizi kendi zevkimize göre özelleştirebiliriz. Menü bölümünden menüler oluşturup içeriğimiz kategorilere ayırarak sergileyebiliriz.

Kullanımı son derece kolay olan admin paneline hakim olmamız çok uzun sürmeyecektir. Bu süreçte kafanıza takılan her şeyi destek bildirimi oluşturarak hozzt mühendislerine sorabilir, dakikalar içinde destek alabilirsiniz. Ayrıca resmi wordpress sitesi olan tr.wordpress.org ‘u takip ederek wordpress hakimiyetinizi geliştirebilir yeni eklentiler ve gelişmeler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.