Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir?

Wolfgang Amadeus Mozart, sadece 35 yıl yaşayabilmiş ancak eserleriyle tarihe damgasını vurmayı başarmış bir müzik dehasıdır. tam adı Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart’tı. 1756 Avusturya doğumlu olan Mozart müzik bestelemeye henüz 5 yaşındayken başlamıştı. doğuştan gelen büyük yeteneği ile arkasında 600’den fazla eser bıraktı.

henüz çocuk yaştayken bile yaptığı besteler o kadar harikaydı ki insanlar bu besteleri bu çocuğun yaptığına inanamıyorlardı. Bu inançsızlığı daha da abartarak Mozart’ın 1 hafta boyunca bir odada kapalı tutulmasını istemişlerdi. bu olay çevredeki insanların Mozart’ın dehası konusunda ikna olmasını sağlamıştı çünkü o 1 haftalık kısa sürede küçük yaşına rağmen yeni bir beste daha yapmayı başarmıştı.

tüm hayatını adeta müziğe adamış olan Mozart orkestrayı kendine has uslubuyla kullanırdı. tarihin en üretken ve hatta Avrupa’nın en popüler bestekarı olan Mozart, popüler müzik ile klasik müziği harmanlamayı bilmiştir. tek bir kalıpta sıkışıp kalmamış, değişik üsluplarda besteler yapmıştır. nitekim günümüzde çalınan klasik müzik çoğunlukla onun etkisi altındadır.

mozart kimdirusta bir müzisyen olan Mozart, sadece iyi bir besteci değil aynı zamanda iyi bir piyanistti. keman, org, klavsen gibi müzik aletlerini büyük bir ustalıkla çalabiliyordu. bir müziği çalabilmesi için tek bir sefer dinlemesi yeyerliydi.

35 yıllık kısa ömrüne sığdırmış olduğu 600’den fazla eserinin arasında 16 opera, 41 senfoni vardır. eserleri günümüzde konser repertuarlarında mutlaka yer almaya devam etmektedir. en ünlü besteleri ise Figaro’nun Düğünü, Don Giovanni ve Sihirli Flüt operalarıdır. en ünlü senfonisi ise Jüpiter’dir.

Mozart 1791 yılında henüz 35 yaşındayken ne olduğu tam olarak bilinemeyen bir hastalık sonucu Viyana’da hayatını kaybetmiştir. Ölmeden önceki son sözleri ise: “Ölümün tadı dudaklarımda… Bu dünyadan olmayan bir şey hissediyorum” olmuştur.

“Wolfgang Amadeus Mozart Kimdir?” ile ilgili 31 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.