Wole Soyinka Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Wole Soyinka Kimdir?

1934 yılında Nijerya’da doğan Wole Soyinka Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ilk Afrikalı yazardır. Tam adı Akinwande Oluwole Soyinka’dır. kalabalık bir ailenin çocuğu olan Soyinka, üniversiteyi okumak için İngiltere’ye gitti. Ancak sanata olan ilgisi nedeniyle Afrika’ya dönerek tiyatro okumaya başladı.

tiyatro eğitimini tamamladıktan sonra ülkesinde edebiyat ve tiyatro öğretmenliği yaptı, Nijerya’daki üniversitelerde dersler verdi. henüz 26 yaşındayken kendi tiyatrosunu açtı. burada hem kendi oyunlarını sahneledi hem de oynadı.

wole soyinkaSoyinka, Nijerya iç savaşı sırasında ateşkes sağlanması yönündeki çabaları nedeniyle tutuklanarak hapse atıldı. uzun süre tek kişilik bir hücrede kaldı. ancak yılmadı ve hapiste de oyunlarını, romanlarını ve şiirlerini yazmaya devam etti.

hapisteyken çektiği acılar onun eserlerine yansıdır. Soyinka’nın ilk önemli tiyatro oyunu Ormanların Dansı’dır. bu oyunda Nijerya’nın bağımsızlığını kazanması konu edilir.

eserlerinde Nijerya kültürünü bol bol yansıtan Soyinka 1986 yılında Nobel Edebiyat ödülünü kazanan ilk Afrikalı yazar oldu. eserleri pek çok ülkede sahnelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.