William Shakespeare Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » William Shakespeare Kimdir?

Dünyanin en önemli yazarlarından William Shakespeare’in yaşamı ile ilgili bilgiler sanatı kadar fazla değil.

1564 yılında İngiltere’nin Stratford-upon-Avon kentinde dünyaya gelen yazar henüz 18 yaşında evlendi ve bu evliliğinden 3 çocuğu oldu.

Sanat hayatı 20’li yaşlarının sonunda Londra’ya gitmesiyle başlar. Londra’da bir tiyatro topluluğuna katılarak burada oyunlar yazmaya başlayan Shakespeare, sanat hayatı boyunca literatüre iki binden fazla sözcük ve deyim ilave etmiştir. Nitekim ürettiği bu sözcük ve deyimler günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir.

indir20 yıl içinde 38 oyun ve bir çok şiiri edebiyata kazandırdı. Oyunlarında kent ve kır yaşamının ayrıntıları göze çarpar.  İngiltere’nin ulusal şairi olarak kabul edilen Shakespeare  aynı zamanda 154 soneye imza attı.

49 yaşında doğduğu topraklarda öldü. Ancak ölümünün üzerinden 450 yıl geçmesine rağmen eserleri okunmakta, oyunları sahnelenmektedir.

” olmak ya da olmamak” sözü literatüre kazandırdıklarından sadece bir tanesidir. Oyunlarında olay örgüsü genelde karmaşıktır ancak güçlü ve şiirsel dili izleyicinin ilgisini canlı tutmaya yetiyor.

En önemli oyunlari;

Hamlet

Bir Yaz Gecesi Rüyası

Jul Sezar ve V.Henry

Romeo ve Juliet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.