Vincent Van Gogh Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Vincent Van Gogh Kimdir?

Dünyanın gelmiş geçmiş en büyük ressamlarından Van Gogh Hollandalıdır. 19. yy.da yaşamış, eserleriyle tarihe damgasını vurmuş bir sanatçıdır. Van Gogh, kendi stiline bağlı kalarak etrafında gördüklerinin resmini çizdi. o, “doğaya daha parlak bir gökyüzü altında bakmak” istiyordu. bu yüzden doğada gördüklerini olduğundan daha canlı, daha parlak çizerdi. çizdiklerinin dış görünümünü değiştirmeden daha canlı bir şekilde resmetmeyi her zaman başarmıştır.

Van Gogh’un en ünlü resimleri arasında “Ayçiçekleri”, İrisler”, “Yıldızlı Geceler” yer alır. onun ayçiçeği tabloları dünyanın en ünlü resimlerindendir.

van gogh

Van Gogh, aslında öyle uzun yıllar boyunca resim çizmedi. sadece 10 yıl resim çizmiş olmasına rağmen bu 10 yıllık süreye neredeyse 1000 tane yağlıboya resim sığdırdı.

19. yy.da yaşamış olan Van Gogh da, değeri öldükten sonra anlaşılan büyük isimlerdendir. yaşadığı dönemde resimleri pek ilgi görmedi, belki de anlaşılmadı. hayattayken sadece bir resmi satılabildi. ancak ölümünden tam 100 yıl sonra yani 1990 yılında “Dr. Gachet’in Portresi” adlı eseri 82,5 milyon dolar gibi son derece uçuk bir rakama satıldı. o tarihe kadar bir tabloya bu kadar para verildiği görülmemişti. ayrıca “sakalsız otoportre” eseri 71,5 milyon dolar, “İrisler” adlı eseri ise 53,9 milyon dolara alıcı bulmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.