Türkiye Güncel Deprem Haritasında Risk Bölgeleri

Ana sayfa » genel » Türkiye Güncel Deprem Haritasında Risk Bölgeleri

Türkiye güncel deprem haritasında risk bölgeleri değişti. Buna göre hangi şehirler kaçıncı derece deprem bölgesidir? Hangi şehirlerin risk oranı arttı, hangi şehirlerin risk oranı azaldı? Bilindiği üzere Türkiye’nin deprem haritası güncellendi. 1996 yılından beri baz alınan deprem haritasının yerini artık yeni ve güncel deprem haritası aldı.Genel olarak bir deprem ülkesi olan Türkiye kendi içinde  5 farklı deprem bölgesine ayrılmaktadır. Buna göre 5. derece deprem bölgesi en az risk taşırken, 1. derece deprem bölgesi ise en fazla riskli olan bölgeyi işaret ediyor.

deprem haritasıGüncellenen yeni deprem haritası ile 1996 tarihli deprem haritası karşılaştırıldığında deprem açısından risk taşıyan bazı şehirlerimizin deprem risk derecesinde farklılıklar olduğu görülüyor. Türkiye’nin %18’lik bir bölümü ise 1. derece deprem bölgesi içinde yer alıyor. Bu da Türkiye nüfusunun %27’si anlamına geliyor.

Haritada en ilgi çekici noktalardan biri önceki deprem haritasında 1. derece deprem bölgesi olarak gösterilen Kırşehir’in güncel deprem haritasında en az riskli şehirlerin başında geliyor.  Yeni deprem haritasına göre Türkiye yüzölçümünün yüzde 17’si 1’inci derece deprem tehlikesi altında. Ancak bu oranın eski deprem haritasında %42 olduğu düşünülürse aslında olumlu bir gelişme olarak kabul edilebilir. Fakat yeni haritayla birlikte 6 ilimizin deprem risk oranının arttığı görülüyor. 46 ilimizde deprem risk oranı azalması sevindirici olarak nitelendirilebilir.

Güncel deprem haritasına göre deprem riski azalan ve artan iller şöyle; (parantez içinde belirtilen rakamlar 1996 deprem haritasındaki risk verilerini ifade etmektedir)

Risk oranı artan illerimiz

-Aksaray (4.)

-Erzurum ( 2.)

-Karaman (5.)

-Rize (4.)

-Tekirdağ (2. 3.)

-Trabzon (4.)

Risk oranı azalan illerimiz

-Adana (3.)

-Adıyaman ( 1. 2.)

-Ağrı (2.)

-Antalya (2. 3.)

-Ardahan (2.)

-Artvin (3. 4.)

-Balıkesir (1.)

-Bartın (1.)

-Batman (2.)

-Bilecik (1.)

-Bitlis (1. 2.)

-Bursa (1.)

-Çanakkale (1.)

-Çankırı (1. 2.)

-Çorum (2. 3.)

-Diyarbakır (2.)

-Eskişehir (2. 3.)

-Gaziantep (3.)

-Gümüşhane (3.)

-Hakkari (1.)

-Iğdır (2.)

-Isparta (1.)

-Mersin (3.)

-Kahramanmaraş (1. 2.)

-Karabük (1.)

-Kars (2.)

-Kastamonu (3.)

-Kayseri (3.)

-Kırıkkale (1.)

-Kırşehir (1.)

-Malatya (2.)

-Mardin (3.)

-Muğla (1.)

-Muş (1.)

-Nevşehir (3. 4.)

-Ordu (3.)

-Osmaniye (1.)

-Samsun (2. 3.)

-Siirt (1.)

-Sivas (3.)

-Şanlıurfa (3.)

-Tokat (1.)

-Van (1. 2.)

-Yozgat (3.)

-Zonguldak (2.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.