Tsunami Nedir? Nasıl Oluşur?

Ana sayfa » genel » Tsunami Nedir? Nasıl Oluşur?

Tsunami ismini biz daha çok Japonya’dan duyarız. Zira en fazla görüldüğü yerlerden biri Japonya’dır. Zaten tsunami Japoncada “körfez dalgası” anlamına geliyor.

Tsunami, büyük depremlerle ortaya çıkan dev dalgalardır. Ancak sadece deprem sonucu değil, bir yanardağ patlaması hatta göktaşı da tsunamiye sebep olabilir. Japonya, çok büyük depremlerin görüldüğü bir ülke. Olağanüstü teknolojilerini de bunun için kullanmayı ihmal etmemişler. Tüm binaları, yapıları oluşabilecek 9 şiddetindeki bir depreme bile dayanıklı olarak inşa edilmiş. Ancak depreme karşı sağlam önlemler alan Japonya, tsunami karşısında çaresiz kalıyor.

tsunamiDepremden sonra meydana gelen metrelerce yükseklikteki dev dalgalar önüne kattığı her şeyi alıp sürüklüyor ve yok ediyor. İnsanların kaçacak yeri olmuyor.

Tsunamiler çok hızlıdır. Öyle ki saatteki hızı 700 km.ye ulaşır. Bir jet uçağının hızının da bu kadar olduğunu düşünürsek insanoğlunun bu hız karşısında çaresiz kalması son derece olağan karşılanır.

Tsunami elbette sadece Japonya’da değil, Endonezya başta olmak üzere diğer bazı ülkelerde de çok yıkıcı sonular doğurmuştur.

“Tsunami Nedir? Nasıl Oluşur?” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

  • Gamze Nur Becerikli Demiş ki:

    ÇOOOK AMA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SOSYAL PERFORMANS ÖDEVİM İÇİN YARAYCAK MÜKKEMMEL BİLGİLER VAR ELLERİNİZE SAĞLIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.