Teleskopu Kim İcat Etti? Yıldızlar Ne Zaman İncelenmeye Başlandı?

Ana sayfa » genel » Teleskopu Kim İcat Etti? Yıldızlar Ne Zaman İncelenmeye Başlandı?

hiç ışığın olmadığı bir yerde geceleyin başınızı kaldırıp gökyüzüne baktığınızda gördüğünüz manzara karşısında adeta büyülenirsiniz. başınızın üstündeki yıldızlardan yorganı üstünüze örtesiniz gelir. yıldızların göz kırpışı insanoğlunun dikkatini tarih öncesi çağlardan beri hep çekmiş olmalı ki, onu incelemek için farklı yöntemler geliştirilmiştir.

örneğin Mezopotamya uygarlığının kurucu kültürü olarak kabul edilen Sümerler, tapınak olarak kullandıkları yedi katlı zigguratların son katını gökyüzünü incelemek için kullanmışlardır. kendine özgü bir medeniyet kuran Mısırlılar da gökyüzünü ve yıldızları incelemişlerdir. hatta Mısırlılarla özdeşleşen piramitler, yıldızların dizilişine göre inşa edilmiştir.

yıldızlarla ilgili ilk önemli çalışmanın ise MÖ 3 bin yıl önce yapıldığı bilinir. gökyüzünü ve yıldızları gözlemleyen antik uygarlıklar arkalarında, gözlemlerine ilişkin kanıtlar bırakmışlardır.

bilim ve teknolojinin gelişmesine bağlı olarak gökyüzünün daha ayrıntılı olarak incelenmesi için de çalışmalar yapılmış ve nihayet 1608 yılında teleskop icat edilmiştir. teleskopu icat eden kişi ise bir Hollandalı olan Hans Lippershey’dir. Hans’ın teleskopu icat

teleskop

etmesinden 1 yıl sonra da  Galilei Galileo, teleskopu kullanarak gökyüzünü ayrıntılı şekilde inceledi. bu ilk incelemesinde Jüpiter’in uydularını, Ay’daki kraterleri gördü.

teleskopun 17. yy.daki icadından sonra elbette bu büyük icat sürekli geliştirildi. yıldızlar tarafından yayılan radyo dalgalarını toplayıp sinyaller şeklinde bilgisayara yönlendiren çanak şeklindeki radyo teleskopları gökyüzünün daha rahat ve detaylı incelenmesini sağladı.

gökyüzü ve yıldızlar hakkında en iyi bilgileri veren ise son teknoloji ürünü uzay teleskopları oldu.

“Teleskopu Kim İcat Etti? Yıldızlar Ne Zaman İncelenmeye Başlandı?” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.