Tarih Nedir? Tarihin Konusu ve Diğer Bilimlerden Farkı Nedir?

Ana sayfa » tarih » Tarih Nedir? Tarihin Konusu ve Diğer Bilimlerden Farkı Nedir?

Tarih, uçsuz bucaksız, sonu olmayan derin bir bilimdir. insan ve insanın geçmişiyle ilgilenen sosyal bir bilimdir. tarihi tanımı tam olarak şöyle yapılmaktadır; insan topluluklarının geçmişte meydana getirdikleri olayları, insanların birbirleriyle olan ilişkilerini ve yaşam şekillerini, geleneklerini, göreneklerini, kültürlerini, inançlarını vs. yer ve zaman göstererek sebep sonuç ilişkisi içinde belgelere dayalı olarak objektif şekilde inceleyen sosyal bir bilimdir.

tarihin konusu elbette insandır. daha doğru bir deyişle insan toplulukları ve onlarla ilgili olan her şeydir. siyasi örgütlenmeleri ve yaşam tarzları gibi. siyasi örgütlenme olan klandan aşiret, şehir devleti, krallık, imparatorluk ve milli devlete kadar hepsi dahildir.

bunun dışında savaş, barış, göç, ticaret ve din gibi sebeplerle toplulukların birbirleriyle kurdukları ilişkiler,

mimari, resim, müzik, sanat gibi toplumların yarattığı kültür ve uygarlık değerleri de tarihin konusunu oluşturur.

tarih nedirbir olayın tarihe konu olabilmesi için meydana geldiği zamanda ve mekanda etkili olması, olayın yeri, zamanı, kahramanları ve sebep-sonuç ilişkisi bilinmelidir. ve tabi ki üzerinden belli bir zamanın geçmesi gerekir.

tarih bilimi diğer bilimlerden bir çok yönüyle ayrılır. bunun başında bu günü değil üzerinden belli bir zaman geçmiş olayları incelemesi gelir. ayrıca tarihte deney-gözlem kullanılamaz,kesin kuralları yoktur ve incelediği olayı tekrarlatamaz. bu anlamda tarihin işi biraz daha zordur. tarih diğer tüm bilimler gibi gerçeklerin peşindedir ve diğer tüm bilimler gibi sebep-sonuç ilişkisi kurar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.