Şimşek ve Yıldırım Nedir? Yıldırım Nerelere Düşer?

Ana sayfa » genel » Şimşek ve Yıldırım Nedir? Yıldırım Nerelere Düşer?

fırtına bulutları büyük, karanlık, genellikle hızlı hareket eden ve fırtınalar sırasında ortaya çıkan bulutlardır. fırtına sırasında gümbürderler. bu gümbürdeme şimşeğin işaretidir. çünkü gök gürültüsü gökyüzünde çakan şimşeğin çıkardığı sestir.

fırtına sırasında bulutlarda elektrik birikir. şimşek, bulutlardaki bu elektriğin boşalmasıdır. şimşek çakması gökyüzünde zikzaklı bir çizgi biçiminde görünür. eğer elektrik boşalması bir bulutla yer arasında gerçekleşirse buna yıldırım denir. yıldırım düşmesi sırasında dışarıda olmak tehlikelidir. yıldırım yaratan bulutların çok uzakta olduğu durumlarda bile yıldırım çarpmasından insanların öldüğü görülmüştür.

yıldırım çoğunlukla elektriği ileten cisimlerin bulunduğu yerlere düşer. özellikle uzun cisimler yıldırımı çeker. işte bu yüzden ağaçlar, elektrik direkleri, binalar, radyo ve televizyon antenleri yıldırımın en çok düştüğü yerlerdir.

yildirim nereye dusergerçekte yıldırım düşmesi iki aşamalı bir olaydır. birinci aşamada gökyüzünden yere doğru olan elektrik boşalmasını göremeyiz çünkü bu hem çok hızlı hem de soluktur. bizim gördüğümüz geri dönüş aşamasıdır. bu, yerden yukarı doğru fırlayıp gökyüzünden gelen yıldırımı karşılayan ve sonra bulutların tabanına ulaşan son derece parlak bir şimşektir.

yıldırım, çarptığı insanları yaralayabilir ya da öldürebilir. eğer bir fırtınaya yakalanırsanız hemen bir binaya ya da bir arabaya girin. arabaya düşen yıldırım, size zarar vermeden toprağa akıp gidecektir.

“Şimşek ve Yıldırım Nedir? Yıldırım Nerelere Düşer?” ile ilgili 18 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.