Siklon ve Tornado Nedir?

Ana sayfa » genel » Siklon ve Tornado Nedir?

siklon, bir merkezin çevresinde dönen rüzgarların oluşturduğu fırtınadır. yüzlerce kilometrelik bir alanı kaplayabilir ve çok yıkıcı olabilirler. siklonun hızı genelde saatte 120 km.nin üzerine çıkar.

her ne kadar siklon kelimesi pek fazla duymadığımız bir kelimeyse de kasırga ve tayfun kelimelerine hiç de yabancı değiliz. kasırga, Atlas Okyanusu’nda, tayfun ise Büyük okyanusta ortaya çıkan siklonlara verilen isimdir.

siklon yerine daha çok “hortum” tabirini kullanırız. hortumlar yani siklonlar çok kuvvetli rüzgarlara sebep olurlar. hatta bazen tsunamiye siklonbile sebep olabilir. daha çok  ABD’de meydana geldiğini duyduğumuz siklonlar sebep olduğu büyük rüzgar ve sel felaketleri nedeniyle geçtiği yerlerde onarılmaz zararlara yol açabilir.

siklonların en fazla meydana geldiği yerler okyanusların tropik bölgeleridir. bu bölgeler ılıktır ve siklonlar ılık bölgelerden ortaya çıkar.

siklonlardan daha küçük boyutlu ancak en az siklon kadar yıkıcı etkiye sahip olan bir de tornadolar vardır. bir evi sürükleyebilecek kadar güçlü olan tornadolar başladıktan kısa süre sonra sona erer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.