Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

1906 Sakarya doğumlu olan Sait Faik Abasıyanık, türk edebiyatında çığır açmış bir sanatçıdır. kendine özgü bir tarzı olan Abasıyanık, öykülerinde kalıplaşmış değerlerin dışına çıkarak insanların sorunlarına eğildi. yalın anlatım biçimini büyük bir ustalıkla şiirsellikle harmanladı. 

belli bir akımdan etkilenmeyen ancak çağdaşlarını ve kendisinden sonra gelenleri etkileyen yazar başına buyruk bir kişiliğe sahipti. ailesinin maddi durumu gayet iyi olmasına rağmen bohem bir hayat tarzı vardı. öğrencilik hayatı pek parlak sayılmazdı. hatta lisede, öğretmeninin sandalyesine iğne koydukları için 40 arkadaşıyla birlikte okuldan atılarak başka bir erkek lisesinde eğitimine devam etmek zorunda kaldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ndeki eğitimini yarıda bırakarak babasının isteğiyle İsviçre’ye ekonomi eğitimi için gitse de burada 1 ay bile duramadı ve Fransa’ya gitti. burada edebiyat fakültesinde okumaya devam etti. Fransa’da 3 yıl kadar kalan Abasıyanık, ailesinin isteğiyle tekrar İstanbul’a döndü.

İstanbul’a dönünce Halıcıoğlu Ermeni Yetim Mektebinde Türkçe öğretmenliği yaptı. ancak “öğretmenlik benim harcım değil” diyerek bu işten ayrıldı. ardından babasının desteğiyle girdiği ticaret işini de yürütemedi. çünkü Sait Faik Abasıyanık aslında yazar olmak için yaratılmıştı!

sait faik abasiyanikilk hikayesini lisede edebiyat dersi ödevi için yazdı. öykülerinde toplumun sorunlarından ziyade insanların problemlerini, acılarını, sıkıntılarını ele aldı. balıkçıları, esnafı, işsiz insanları anlattı. “fakir ama gururlu”, dürüst, namuslu insanları anlattı. tüm bunlara rağmen öykülerinde hayatın güzelliklerini, yaşama sevincini yansıttı. O, insana ve doğaya aşık bir yazardı.

Sait Faik Abasıyanık 1953 yılında ABD Uluslararası Mark Twain Derneği’nin onur üyeliğine seçildi.

Abasıyanık 1944 yılında siroz hastalığına yakalandı. 10 yıl boyunca bu hastalıkla mücadele eden yazar henüz 47 yaşındayken hayatını kaybetti.

1964 yılında Sait Faik’in Burgazada’daki evi müzeye dönüştürüldü.

Önemli eserleri şunlardır; Semaver, Şahmerdan, Havuz Başı, Son Kuşlar, Havada Bulut, Tüneldeki Çocuk…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.