Roma Uygarlığının Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » tarih » Roma Uygarlığının Özellikleri Nelerdir?

Roma Uygarlığının kökleri Etrüsklere uzanır. Yani Roma uygarlığının oluşumu ve gelişiminin mimarı Etrüsklerdir. Tarihte en uzun ömürlü imparatorluklardan biri olmuş olan Roma imparatorluğu; Yunanistan, Kartaca (Kuzey Afrika), Anadolu, Suriye ve Mısır gibi bölgeleri istila etmiş, buraların kültürlerinden etkilenerek ileri düzeyde bir medeniyet kurmuştur.

Roma’da diğer ilkçağ uygarlıklarında da olduğu gibi sınıflı bir toplum yapısı görülür. halk; patrici, plep, yanaşma ve köle olmak üzere 4 sınıfa ayrılırdı. ileri düzey bir uygarlık kurmayı başaran Romalılar fetihler ile ayrıca zenginleşmiş, geniş topraklar yol yapımında da gelişmelerini sağlamıştır.

Romalılara ait en önemli özelliklerden biri On İki Levha Kanunlarıdır. bu kanunlar günümüz Avrupa hukukunun temelini oluşturur. ortaya çıkış hikayesi şöyledir;

roma uygarligiRoma’da asil sınıf olan patriciler tüm siyasi haklara sahipti. Roma’ya sonradan gelen sanaatkar ve tüccarlar plep sınıfını oluşturdu. pleplerin hiçbir siyasi hakkı yoktu. plepler siyasi haklarını elde edebilmek için patricilere karşı mücadele ettiler ve bu mücadeleden galip çıktılar. daha sonra bu iki sınıfın hakları 12 levhaya yazılarak forum meydanına asıldı. Böylece Roma’nın ilk yazılı kanunları ortaya çıktı, zaman içinde gelişti, Roma hukuku doğmuş oldu. Yunanistan’da görülen ilkel demokrasi geliştirildi. Cumhuriyet yönetiminin çekirdeği oluşturuldu.

roma uygarlığında zaman içinde hem krallık, hem cumhuriyet hem de imparatorluk dönemleri yaşandı. Hıristiyanlık, konstantin döneminde Milano Fermanı ile serbest bırakıldı. (313)  Bizans imparatoru (Doğu Roma) Teodosius döneminde ise Doğu Roma’nın resmi dini oldu.

ileri düzey bir uygarlık seviyesine ulaşan Romalılar, bir çok alanda günümüz uygalığını da etkilemeyi başardı. alfabe, takvim, cumhuriyet yönetimi, hukuk, mimari bu alanlara bir kaç örnektir.

zengin Romalılar genelde villa denilen müstakil evlerde ya da domus denilen kasaba evlerinde yaşardı. evler bir avlu çevresinde inşa edilir ve bir çok odadan oluşurdu. merkezi ısıtma sistemleri vardı.

fakirler yüksek binalardaki küçük dairlerde yaşardı. bir çok bina dayanıksız olduğundan yıkılabilirdi. mutfakları yoktu. su, yalaklarda toplanırdı. sadece zenginler, suyu borularla evlerine taşırdı.

zengin Romalılar yemek davetleri vermekten çok hoşlanırdı. bu durum zenginler arasında neredeyse gelenek haline gelmiş durumdaydı. davetlerde istiridye, tavuskuşu, devekuşu gibi onlarca lezzetli yemek servisi yapılırdı. çok fazla yemekten hastalanan ve kusan insanlar için özel odaları bile vardı. bu odalara vomitorium denirdi.

zengin Romalı kadınlar yüzünü tebeşir tozu veya beyaz kurşunla pudralar ve  dudaklarına da kırmızı aşı boyası sürerdi .

İstanbul’da Bozdoğan Kemeri ve Çemberlitaş, Ankara’da Augustus Tapınağı ve Roma Hamamı, Antalya ‘da Aspendos Tiyatrosu Romalılardan ülkemize kalan eserlerdir.

Kavimler Göçü Roma’nın siyasi gücünün zayıflamasına sebep oldu. nitekim 395 yılında Doğu ve Batı Roma olarak ikiye ayrıldı. Batı Roma imparatorluğu 476 yılında, Doğu Roma imparatorluğu yani Bizans ise  Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in Bizans başkenti İstanbul’u fethetmesiyle 1453’te yıkıldı.

“Roma Uygarlığının Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 27 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.