Radyo ve Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?

Ana sayfa » teknoloji » Radyo ve Televizyon Ne Zaman İcat Edildi?

Günümüzün en önemli iletişim araçlarından radyo ve televizyon ne zaman icat edildi hiç düşündünüz mü? Günümüz dünyasında baş döndüren bir hızla gelişen teknoloji, insanoğlunun daha nerelere kadar gidebileceğini düşünmemiz sebep oluyor. Elektronik alanındaki icatların belki de çıkış noktalarından olan radyo ve televizyonun icadı bundan yaklaşık iki yüz yıl öncesine dayanır. İki yüz yıl içinde teknolojik gelişmelerin vardığı nokta inanılmaz…

1895 yılında İtalyan Guglielmo Marconi, radyo dalgaları yoluyla mesaj gönderebilen radyo setini icat etti. Kuvvetli elektrik kıvılcımlarıyla radyo dalgaları üreten bu sistemde sinyaller kablolar aracılığıyla değil hava üzerinde ilerlediği için kablosuz olarak adlandırıldı. Marconi tarafından ilk sinyal 1901 yılında Atlantik üzerinden gönderildi.
Televizyonun mucidi ise İskoçyalı John Logie Baird’dir. 1923 yılında icat edilen bu ilk televizyon aslında örgü tığı, bir teneke ve bir bisiklet lambasından ibaretti. Televizyonların Radyo ve televizyon ne zaman icat edildihalka arz edilmesi ise 1930 yılından itibaren başladı. Renkli televizyonlar ise 1950’li yıllarda karşımıza çıkar.

Televizyonun icadı ileride insanların filmlerle tanışmasını sağladı. Fransız Auguste ve Louis Lumiere adındaki kardeşler insanların filmle tanışmasını sağladı. İlk olarak 1895 yılında yaptıkları filmleri kafelerde izleyicilerle buluşturdular. Ancak ilk hareketli filmi çeken kişi Amerikalı Thomas Edison’dan başkası değildi.

Radyo ve televizyon icat edildikten sonraki sürece bakıldığında toplumsal anlamda iletişimde de bir devrim yaşanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.