Prolaktin Nedir? Prolaktin Yüksekliği ve Sebepleri Nelerdir?

Kadın anatomisi hiç bir şeye, hiç bir canlınınkine benzemiyor. oldukça hassas, kırılgan, değişken bir yapısı var. örneğin hormonlar… kadın sağlığı için son derece önemli bir yere sahip olan fsh, lh, estradol ve prolaktin hormonlarının dengede olması önemlidir. bunlardan herhangi birinin düşük ya da -genellikle- yüksek olması bir şeylerin ters gittiğinin alarmını verir. prolaktin de bunlardan biridir.

prolaktin hormonu vücudumuzun merkezi olan beynimizden salgılanır. beynimizdeki hipofiz bezi prolaktin hormonu salgılamakla görevlidir. halk arasında süt hormonu ya da stres hormonu adıyla da anılan prolaktinin asıl amacı süt üretmektir. yani gebeliğin ikinci ayından itibaren yükselmeye başlar ve doğumdan itibaren annenin, bebeğini beslemesine, emzirmesine zemin hazırlar. anlayacağınız prolaktin hormonunun gebelikte yüksek olması normaldir, düşük olması ise normal değildir.

prolaktin yuksekligiancak gebelik durumu dışında bu hormon yükselişe geçmiş, alıp başını gitmişse kontrol altına alınması gerekir. neden yükselir? bir çok sebep ortaya konulsa da doktorlar kesin ve net bir sebep söyleyemiyor. aşırı stres prolaktin yüksekliğinin en büyük faili olarak gösteriliyor. onun dışında protein sağlığımız için yararlıdır ancak gereğinden fazla tüketmenin prolaktin yüksekliğine sebep olduğu söylenir. vücuda yapılan masaj, meme başlarının uyarılması, kullanılan bazı depresyon ve tansiyon ilaçları, doğum kontrol hapları, östrojen ilaçları prolaktini yükseltebiliyor.

bu saydıklarımız olağan durumlar. ancak bazı rahatsızlık durumlarında da prolaktin hormonu yükseliyor. tıp dilinde hiperprolaktinemi denilen prolaktin yüksekliği hipofiz bezinde iyi huylu tümör (adenom) olması, hipofiz bezinin travmaya uğraması, tiroid ve böbrek yetmezliği, siroz, polikistik over sendromu gibi durumlarda görülür.

prolaktin yüksekliği gebeliği engelleyebilen bir durum olduğu için çoğu kadın gebe kalamama şikayetiyle doktora başvurduğunda bu sorunu öğrenir. ayrıca adet düzensizliği yapar, adet kanama miktarının azalmasına sebep olur. süt hormonu olduğu için bazı kadınlarda gebelik olmadığı halde göğüsten süt gelmesi şeklinde kendini belli eder.

neyse ki tedavisi kolaydır; ilaç tedavisi. stresten tamamen uzak durarak ilacın doktorun önerdiği şekilde kullanılması durumunda bu dertten kurtulmak mümkün. tedavinin süresi bünyeye göre değişir. prolaktin üst sınırı 25’tir. kimisinde 70-80’lere dayanan prolaktin düzeyi 1 aylık ilaç kullanımında rahatlıkla normale dönebilirken kimisinde 30 olan prolaktin seviyesi 3-6 aylık ilaç tedavisiyle normale dönebilir. yani ilaç tedavisi olurken aynı zamanda beyninize komut gönderin. pozitif düşünün, stresten kesinlikle uzak durun. unutmayın ki prolaktin hormonu beyinden salgılanıyor, yani her şey beyinde bitiyor

NOT: Değerli okuyucularımız, bu yazı sadece prolaktin konusu ile ilgili bilgilendirme amacı taşır. Prolaktin yüksekliğinden muzdarip iseniz en doğru yöntem uzman bir doktora başvurarak doktorunuzun göstereceği yolda tedavi olmaktır. Yapacağınız yorumlarda lütfen ilaç ismi vermekten kaçınınız. Doktor tavsiyesi dışında da ilaç kullanmaktan katiyetle kaçınınız.

Yorumlar

 1. Mediha 28 Şubat 2017 Cevapla
 2. mözen 25 Ekim 2016 Cevapla
 3. Anonim 14 Ekim 2016 Cevapla
 4. Mən 10 Eylül 2016 Cevapla
 5. Gül### 05 Ağustos 2016 Cevapla
 6. Gül### 05 Ağustos 2016 Cevapla
 7. Vusale 24 Aralık 2015 Cevapla
 8. ulker 03 Aralık 2015 Cevapla
 9. .. 27 Kasım 2015 Cevapla
 10. Vusale 11 Kasım 2015 Cevapla
 11. Vusale 11 Kasım 2015 Cevapla
 12. papatya 02 Kasım 2015 Cevapla
  • Anonim 30 Mart 2016 Cevapla
   • doktor 21 Nisan 2016 Cevapla
  • Anonim 08 Nisan 2016 Cevapla
 13. zeyneb 10 Eylül 2015 Cevapla
  • Anonim 30 Mart 2016 Cevapla
 14. Anonim 10 Haziran 2015 Cevapla

Yorum Yap