Plüton’un Özellikleri Nelerdir? Plüton Bir Gezegen midir?

Ana sayfa » genel » Plüton’un Özellikleri Nelerdir? Plüton Bir Gezegen midir?

Plüton yakın bir zamana kadar Güneş sistemindeki gezegenlerden bir tanesiydi ancak bilim insanlarının yaptığı son incelemelerle plütonun aslında bir gezegen olmadığı ortaya konularak Güneş sisteminden bir anda dışlanıverdi. 2006 yılından beri o artık gerçek bir gezegen değil “cice gezegen”dir.

Yunan mitolojisinde yeraltı tanrısı olan Hades, Roma mitolojisinde Plüton ismini taşır. adını buradan alır. bu gizemli küçük “gezegen” ancak 1930 yılındakeşfedilebilmiştir. Güneş’e Neptün’den bile daha uzak olan bu gökcismini biliminsanları keşfettiğinden beri gezegen olarak isimlendirmişlerse de, bu konuya hep şüpheli yaklaşmışlardır. çünkü diğer gezegenlerden farklı bir yapısı vardı ve bir gezegen olamayacak kadar küçüktü.

pluton

Güneş’e olan aşırı uzaklığı nedeniyle ısıyı alamaz ve bu nedenle genelde donmuş durumdadır. diğer gezegenler gibi nelerden oluştuğu bile tam olarak bilinememekte, bu konudaki bilgiler henüz tahminden öteye geçememektedir. bilimadamları plütonun kayalardan, buzdan ve gazlardan oluştuğunu tahmin etmektedir.

plütonun bilinen tek bir uydusu vardır. Kharon denilen bu uydu gerekenden çok büyüktür.

Plüton da kendi ekseni çevresinde ve güneş çevresinde döner. ancak dönüş yönü bizim alıştığımızın tersinedir. yani plütonda güneş batıdan doğar ve doğudan batar. Plüton’da 1 gün 144 saat, 1 yıl ise 90.155 gündür.

“Plüton’un Özellikleri Nelerdir? Plüton Bir Gezegen midir?” ile ilgili 5 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.