Pirinç Nasıl Yetişir?

Ana sayfa » genel » Pirinç Nasıl Yetişir?

vazgeçilmez gıdalarımızdan biri olan pirinç, beş bin yıldır insanlar tarafından yetiştirilmeye deva ediyor. pirinç yetiştiriciliğinde Çin ve Hindistan dünyada en önemli ülkelerdir. pirinç bütün dünyada önemli bir gıda kaynağıdır. hatta o kadar önemlidir ki eğer pirinç olmasaydı Asya’da milyonlarca insan açlıktan ölebilirdi.

pirinc nasil yetisir

pirinç aslında bir otun taneleridir. suda yetiştirilir. toprağın su altındaki kısmı yatay ve düzgün olur ki pirinçler güzel yetişsin. pirinç tarlaları karasabanlarla sürülür. ardından çeltik dediğimiz pirinç fideleri dikilir. yeterli yağmur yağmazsa pirinç tarlası ayrıca sulanır. pirinç fideleri suyun içinde büyüdükçe körpe yeşil sürgünler salar. burada en önemli noktalardan biri suyun derinliğidir. çünkü eğer su gereğinden fazla derin olursa pirinç yüzeye çıkamaz, eğer gereği kadar derin değilse pirinçler bu kez de büyüyemez.

pirinçin olgunlaşması beklenmeden tarlanın suyu boşaltılır. ardından pirinç sapları kesilerek toplanır. toplanan demetlerin kurumasıyla da dış kabuğu tanelerinden ayrılır. ardından fabrikalara gönderilir.

görüldüğü gibi pirinç yetiştirmek pek de kolay bir şey sayılmaz. Asya’da çoğu çiftçi kendisi ve ailesi için pirinç yetiştirir.

“Pirinç Nasıl Yetişir?” ile ilgili 12 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.