Piramitlerin Özellikleri; Piramitler Hakkında Bilgi

Piramitler, Eski Mısır’da hükümdarların yani firavunların mezarlarıdır. firavunlar mumyalandıktan sonra hazine ve değerli eşyalarıyla birlikte piramitlere gömülürlerdi. piramitlerin oldukça ilginç özelliklerinden dolayı uzaylılar tarafından yapıldıkları bile iddia edilmiştir. ancak gerçek elbette bu değildir. işte piramitler ile ilgili gerçekler;

-piramitlerin yapımında yaklaşık beş bin zanaatkar ve işçi çalışırdı. oldukça ağır olan taşları bölgeye sürükleyerek getirirlerdi. taş ustaları ise bazı aletlerin yardımıyla sert kireç taşı bloklarını kesip piramitlerin dış yüzeylerinde kullanılan taşları oluştururlardı. Giza’da Kral Kufu(Khufu-Keops) için yapılan Büyük Piramit için 2 milyon taş kullanılmıştır.

-piramitlerin içi etraftaki yumuşak taşlardan yapılırken dış kısmı ise kilometrelerce uzaklıktaki madenlerden getirilen düz kireç taşlarından yapılırdı. büyük taş blokların ağırlığı 50 tona kadar ulaşırdı. bu ağır taş bloklar genelde mavnalara yüklenip piramitin yapılacağı bölgeye taşınırdı.

piramitler-piramitler Nil Nehrinin batı kıyısında inşa edilirdi. çünkü burası güneşin battığı yerdi ve Eski Mısır’da bu bölgenin ölülerin toprağı olduğuna inanılırdı.

-piramitlere gömülü olan kişinin bulunduğu odaya, doğduğu gün ve tahta çıktığı gün olmak üzere yılda iki kez güneş girerdi.

-son piramit MÖ 1570 yılında yapılmıştır. bu dönemde yapılan yaklaşık 90 piramitin pek çoğu hırsızlar tarafından soyulmuştur. çünkü bunlar, hırsızların içeriye kolayca girebileceği yapıdaydı.

-piramitler dev bir güneş saatidir.

-piramitlerin içi yazın serin, kışın soğuktur.

Yorum Yap