Paris Hakkında Bilgi; Paris’te Görülmesi Gereken Yerler

Ana sayfa » coğrafya » Paris Hakkında Bilgi; Paris’te Görülmesi Gereken Yerler

Moda şehri, aşıklar şehri ve ışıklar şehri Paris… Bu sıfatların hepsini de hak ediyor. Paris,  Fransa’nın başkentidir. her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Paris, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biridir. Onu bu kadar güzel yapan sanatsal ve kültürel faaliyetlerinin yanı sıra köprüleri, meydanları, binaları, anıtları, turistik mekanlarıdır. Sen nehri kentin içinden geçer. Sen nehrinde tekne ile yapılan gezintiler turistlerin vazgeçilmezlerindendir.

12 milyonluk bir nüfusa sahip olan moda şehri Paris turist ziyaretleriyle daha da kalabalıklaşır. Paris’te en önemli yerleri arasında Eyfel Kulesi başta olmak üzere Chaillot Sarayı, Notre Dame Katedrali, Louvre Müzesi sayılabilir. Havanın kararmasıyla birlikte Eyfel Kulesi başta olmak üzere bir çok mekan ışıklarla aydınlatıldığında muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. ışıklar şehri denilmesi de boşuna değildir.

parisEyfel Kulesi; Paris’in simgesidir. 1889 yılında uluslararası Fransız Devriminin kutlamaları için düzenlenen fuar için Gustave Eiffel tarafından tasarlanan bu demirden kulenin boyu yaklaşık olarak 300 metredir. nitekim yapımı tamamlandığı dönemde dünyanın en yüksek yapısı durumundaydı. Kule aslında fuara kapı olarak yapılmıştı ve 20 yıl sonra yıkılacaktı. ancak daha sonra yıkımından vazgeçildi. ilginç olan ise Paris halkı bu kuleden en başlarda hiç de hoşlanmamışlardı. hatta Paris’in güzelliğini bozduğunu düşünmüşlerdi. Ancak zamanlar bu yüksek kuleye alıştılar ve ışıklandırmalarıyla gökyüzüne doğru uzanan bu ihtişamlı kule, dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapmaya başladı. Paris’in simgesi haline gelen Eyfel Kulesi, şehre çektiği turistler sayesinde ülke ekonomisine ayrı ve çok önemli bir katkıda bulunmaktadır.

dünyaca ünlü  Notre Dame Katedrali geceleri ışıklarla aydınlatıldığında muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. Louvre Müzesi ise oldukça zengin koleksiyonu ile dünyaca ünlü diğer bir turistik mekandır.

“Paris Hakkında Bilgi; Paris’te Görülmesi Gereken Yerler” ile ilgili 20 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.