Pandalar Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Pandalar Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?

bu sevimli hayvanlar iki türdür: dev panda ve küçük panda. bizim aşina olduğumuz, siyah beyaz pandalar dev pandadır. küçük pandaları ise pek bilmeyiz. onlar bir ayıdan çok bir rakuna benzer.

nesli tükenmek üzere olan dev pandalar, normal bir ayı gibi korkunç ya da tehlikeli değildir. Çin ve Tibet ormanlarında yaşayan pandaların nesli tükenmek üzere olduğu için özellikle Çin’de koruma altına alınmışlardır. 1,5 metre boyunda ve 100 kilo ağırlığındaki dev pandaların en sevdiği şey bambudur. neredeyse bambudan başka hiçbir şey yemeyen pandaların neslinin tükenmek üzere olmasının sebeplerinden biri de budur. çünkü Çin ormanlarında her zaman bambu bulamayabiliyorlar. oldukça hantal ve tembel olan dev pandalar günlerinin 12 saatini bambu yemekle geçirir, geri kalan zamanı ise uyuyarak geçirirler. nesillerinin tükenmek üzere olmasının diğer nedeni de budur. çünkü tembellikleri yüzünden gerektiği kadar üreyemezler.

panda

ancak koruma altındaki ya da hayvanat bahçelerindeki dev pandalar bambu dışında tahıl, süt ya da sebze de yerler.

diğer bir panda türü ise küçük pandadır. rakuna benzeyen bu pandaların sırt kısmı kahverengimsi, karın kısmı ise siyahtır. rakuna benzemesinin asıl sebebi ise fırça gibi kuyruğudur. diğer adı da kızıl panda olan küçük pandalar Çin, Myanmar, Hindistan ve Nepal’de yaşar. bambunun yanısıra ot, meyve ve bitkilerle beslenir.

“Pandalar Nerede Yaşar? Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 87 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.