Özgürlük Heykeli Nerededir? Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi

Ana sayfa » genel » Özgürlük Heykeli Nerededir? Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi

Dünyanın en ünlü anıtlarından biri olan Özgürlük Heykeli nerededir? Tarihçesi nedir? Filmlerde sıkça gördüğümüz özgürlük heykeli 🗽 ABD’nin New York şehrinde yer alır ve ABD’nin simgesi durumundadır.

Özgürlük Heykelinin Özellikleri Nelerdir?

93 metre yüksekliğe, 225 ton ağırlığa sahip heykelin sol elinde, üzerinde 4 Temmuz 1776 tarihinin yazılı olduğu bir tablet, sağ elinde ise aydınlığın sembolü meşale vardır. Başında ise 7 kıtayı temsil eden 7 dikenli bir başlık vardır.

Heykelin mimarı Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu olan Isaac Singer’in eşinin modellik yaptığı bilinmektedir. Ancak heykeltıraş bu modele pek de sadık kalmamış. Çünkü daha sonra heykelin yüzünü değiştirerek annesinin yüzünü model aldığı biliniyor.

özgürlük heykeli

Özgürlük Heykeli

 

 

 

 

 

 

Özgürlük Heykelinin Tarihçesi

4 Temmuz 1776 tarihi ABD’nin bağımsızlık tarihidir. Amerika kıtasının keşfedilmesinden sonra burada koloniler kuran devletlerden biri olan İngiltere’ye karşı, 13 koloninin başlattığı özgürlük hareketinin başarıya ulaştığı tarihtir.

Bilindiği üzere Amerika kıtası 1492 yılında keşfedilmiştir. Bu “Yeni Dünya” keşfedildikten sonra dönemin güçlü devletleri olan İngiltere, Fransa, İspanya, Portekiz ve İspanya hemen harekete geçti. Yeni dünyanın nimetlerinden  faydalanmak için kıtada koloniler kurdular ve muazzam bir sömürge düzeni kurulmuş oldu.

İngiltere, 13 koloni ile kıtada en fazla koloniye sahip ülkeydi. 18. yy.a gelindiğinde Fransa ile yaptığı savaşlar sonrası ekonomik yaralarını kapatmaya  çalışan İngiltere bu koloniler yüklendi. Bu ekonomik zulümler sonucunda İngiltere’nin bahsettiğimiz 13 kolonisi isyan bayrağını çekti. Bu bağımsızlık mücadelesinin – Fransa’nın da desteği ile- başarılı olması sonucu 1776’da ABD kurulmuş oldu.

Özgürlük Heykeli ve Osmanlı Devleti

ABD’ye, kuruluşunun 100. yılı şerefine 1886 yılında Fransa tarafından hediye edilen heykelin yapımında Osmanlı padişahı Abdülaziz’in katkısı olduğu söylenilmektedir. O dönemde bir Osmanlı eyaleti olan Mısır’ın valisi Said Paşa tarafından Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı noktaya dikilmek üzere heykelin siparişinin verildiği ve heykelin yapımı için gerekli paranın Osmanlı Devleti tarafından karşılandığı söylenmektedir. Ancak o dönem için dev bir kadın heykelinin Müslümanlarca tepkiyle karşılanacağı düşünülerek plandan vazgeçildiği ve heykelin Fransa’da bir depoya terk edildiği söylenmektedir.

Araştırmacı yazar Mustafa Armağan ise bu iddianın doğru olmadığını belirtmekte, Osmanlı Devleti’nin o dönemde ekonomik açıdan büyük sıkıntıda olduğunu, heykelin yapımı için gerekli olan yüksek miktarda parayı Osmanlı Devleti’nin karşılamadığını belirtmektedir.

Diğer yandan heykelin yapım aşamasında gerekli olan parayı toplamak için ABD ve Fransa’da çeşitli yardım kampanyaları düzenlendiği de söylenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.