Özgürlük Heykeli Nerededir? Özgürlük Heykeli Hakkında Bilgi

Dünyanın en ünlü anıtlarından biri olan Özgürlük Heykeli, ABD’nin New York şehrinde yer alır ve ABD’nin simgesi durumundadır. 93 metre yüksekliğe, 225 ton ağırlığa sahip heykelin sol elinde, üzerinde 4 Temmuz 1776 tarihinin yazılı olduğu bir tablet, sağ elinde ise aydınlığın sembolü meşale vardır. Başında ise 7 kıtayı temsil eden 7 dikenli bir başlık vardır.

4 Temmuz 1776 tarihi ABD’nin bağımsızlık tarihidir. Amerika kıtasının keşfedilmesinden sonra burada koloniler kuran devletlerden biri olan İngiltere’ye karşı, 13 koloninin başlattığı özgürlük hareketinin başarıya ulaştığı tarihtir.

Heykelin mimarı Fransız heykeltraş Frederic Auguste Bartholdi’dir. Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu olan Isaac Singer’in eşinin modellik yaptığı, ancak daha sonra heykeltraş tarafından yüzünün değiştirildiği ve annesinin yüzünü model aldığı bilinmektedir.

ozgurlukheykeliABD’ye, kuruluşunun 100. yılı şerefine 1886 yılında Fransa tarafından hediye edilen heykelin yapımında Osmanlı padişahı Abdülaziz’in katkısı olduğu söylenilmektedir. O dönemde bir Osmanlı eyaleti olan Mısır’ın valisi Said Paşa tarafından Süveyş Kanalı’nın Akdeniz’e açıldığı noktaya dikilmek üzere heykelin siparişinin verildiği ve heykelin yapımı için gerekli paranın Osmanlı Devleti tarafından karşılandığı söylenmektedir. Ancak o dönem için dev bir kadın heykelinin Müslümanlarca tepkiyle karşılanacağı düşünülerek plandan vazgeçildiği ve heykelin Fransa’da bir depoya terk edildiği söylenmektedir.

Araştırmacı yazar Mustafa Armağan ise bu iddianın doğru olmadığını belirtmekte, Osmanlı Devleti’nin o dönemde ekonomik açıdan büyük sıkıntıda olduğunu, heykelin yapımı için gerekli olan yüksek miktarda parayı Osmanlı Devleti’nin karşılamadığını belirtmektedir.

Diğer yandan heykelin yapım aşamasında gerekli olan parayı toplamak için ABD ve Fransa’da çeşitli yardım kampanyaları düzenlendiği de söylenmektedir.

Yorum Yap