Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları

Ana sayfa » kadınca » Osmanlı Kadınlarının Güzellik Sırları

Kozmetik ürünlerinin pek de olmadığı eski dönemlerde Osmanlı kadınlarının güzellik sırları neydi? Güzelleşmek için neler yaparlardı? Hangi yöntemleri kullanırlar?

Güzellik anlayışı döneme, çağa göre değişebilir bir durum belki ama kadınların güzellik konusunda ne kadar çok hassas oldukları değişmez bir gerçek. Günümüzde kadınların, güzellikleri için katlanmayacakları zorluk yoktur. Tabi imkanlar da aynı oranda elverişli. Bugün binbir çeşit makyaj malzemesi, güzellik salonlarında yeni nesil türlü yöntemler… Her şey güzellik ve bakım için.

Osmanlı kadınlarının güzellik sırları

Ancak tarihte güzellik için bu kadar çok olanak yoktu. O yüzden de kadınlar doğal güzelliğin yolunu biliyorlardı. Osmanlı’da saray kadınları doğal yöntemleri kullanarak güzelliklerine güzellik katıyordu.

Bugün elimizin altında olan saç bakım ürünleri, cilt bakım ürünleri, vücut bakım ürünleri… Hemen hemen hepsi içlerinde çeşitli kimyasallar barındırıyor. Yani bakım yapalım derken aslında diğer yandan o kimyasallar nedeniyle zarar da vermiş oluyoruz. Osmanlı kadınlarının böyle bir derdi yoktu.

Osmanlı kadınlarının güzellik sırları

Osmanlı kadınlarının güzellik sırları

Zeytinyağı ve gül suyu

En önemli güzellik ürünlerinin başında zeytinyağı ve gül suyu gelirdi. Saç bakımından cilt ve vücut bakımına kadar zeytinyağı ve gül suyu yoğun olarak kullanılırdı. Hatta ağız bakımı için bile gül suyu kullanırlardı.

Güzel kokmak için lavanta

Güzel kokmak çok önemliydi. Bunun için doğal bir parfümleri vardı. Bu noktada lavanta devreye giriyor. Bugün çamaşır yumuşatıcıları için bolca kullanılan lavantayı Osmanlı kadınları doğal parfümleri için kullanırlardı. Bir miktar lavantayı tuz, limon kabuğu rendesi ve zeytinyağı ile karıştırıp vücutlarına sürerler ve böylece mis gibi kokarlardı.

Pürüzsüz cilt için hamam ve doğal sabunlar

Osmanlı hamamları meşhurdur. Osmanlı kadınları ciltlerinin güzelliğini de bu hamamlara borçludur. Zira bu hamamlarda güzelce keselenerek ciltlerini ölü derilerden iyice arındırırlardı.

Sabun bol miktarda kullanılırdı. Renk renk, çeşit çeşit sabun üretilir ve kullanılırdı. Ancak sabun saçları sertleştirdiği için başka bir yöntemleri vardı. Ebegümeci ve hatmi çiçeğini saç yumuşatıcı olarak kullanırlardı.

Gül goncası ve hibiscusu havanda döverek allık ve ruj niyetine kullanırlardı.

Günümüzde kadınlar güzel ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmak için ya saatlerce güneşleniyor ya da solaryuma giriyorlar. Yani günümüzdeki güzellik anlayışlarından biri de bronzluk. Ancak bu durum Osmanlı döneminde tam tersiydi. Yani balık etli ve beyaz tenli kadın güzel kadındı. O nedenle daha beyaz bir cilde sahip olmak için yüzlerine limon suyu sürerlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.