Orhan Veli Kanık Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Orhan Veli Kanık Kimdir?

Türkiye’nin gelmiş geçmiş en iyi şairlerinden biri olan Orhan Veli Kanık edebiyatta garip akımının öncülerindendir. 1914 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Orhan Veli Kanık, henüz 36 yaşındayken belediyenin kazdığı bir çukura düşmesi sonucu hayatını kaybetti. çukura düşerek başından yaralanan Kanık, bir kaç gün sonra fenalaşarak hastaneye kaldırıldı. ancak doktorun alkol zehirlenmesi gibi alakasız ve yanlış teşhis koyması sonucu geçirdiği beyin kanaması yüzünden vefat etti.

ilkokulu İstanbul’da Galatasaray Lisesi’nde yatılı olarak okudu. daha sonra babasının işi nedeniyle orta ve lise eğitimine Ankara’da Gazi Lisesi’nde devam etti. liseden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe bölümüne girdi. ancak okulunu yarıda bıraktı.

orhan veli kanikşiirlerinde sade bir dil kullanmıştır. kalıplaşmış kuralların dışına çıkarak şiire konuşma diline yakın, yalın bir dil kullanarak yazmıştır. 1941 yılında lise arkadaşları olan Oktay Rıfat ve Melih Cevdet Anday ile birlikte Garip adlı şiir kitabını yazdı.

bir insandan bir kediye, bir gemiden bir buluta kadar her şey Orhan Veli’nin şiirlerine konu oldu. geleneklerin dışına çıkarak kendine özgü bir tarz benimsedi. alışılmışın dışına çıktığı için kimi zaman yadırgandı, kimi zaman eleştirildi, kimi zaman alaya alındı. ancak bu yadırgamalar zamanla yerini anlayış ve hayranlığa bıraktı. bir şair olarak sonunda halk tarafından benimsendi, sevildi.

Orhan Veli Kanık sadece bir şair değil aynı zamanda bir çevirmen, deneme ve makale yazarıydı. 36 yıllık kısa yaşamına pek çok eser sığdırdı ve eserleriyle ölümsüzleşti.

“Orhan Veli Kanık Kimdir?” ile ilgili 26 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.