Opossum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Opossum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

gri renkli, beyaz sivri yüzlü opossumlar “gece kuşu”dur. yani onlar gündüzleri köşelerine çekilip uyur, geceleri ortaya çıkarlar. tıpkı kangurular gibi onların da keseleri vardır. memeli bir hayvan olan opossumlar yavrularını keselerinde taşırlar. yavrularını ilk doğduklarında henüz göremezler ve bir süre annelerinin keselerinde yaşarlar. opossumların keseleri gayet geniştir zira bu 13 yavru opossumu aynı anda kesesinde taşıyabilir.

yavru opossumlar doğduklarında çok küçüktürler ve bir fare boyutuna gelene kadar yani 5 haftalık olana kadar annelerinin keselerinden hiç çıkmaz, anneleri nereye giderse onlar da birlikte oraya gider. ancak 5 haftalık olduktan sonra da annelerinin yanıbaşından ayrıldıkları pek söylenemez. bu sevimli yavrular 5 haftalık olduktan sonra annelerinin keselerinden çıkıp fotoğrafta gördüğünüz gibi yine annelerinin sırtına tırmanırlar. tutunmaya gayet uygun olan elleriyle annelerinin sırtında yaşamaya devam ederler.

opossum

ancak anneleri elbette bu durumdan rahatsız değildir. sırtında 10 yavrusuyla birlikte anne opossum ormanda oradan oraya koşturur. ağaçlara bile çıkar. çünkü yiyecek arar. meyve, böcek, kuş yumurtası, minik canlıları yer. bu sırada yavrularından yorulan olursa onu kesesine koyar.

bu hayvanın sevimli bir özelliği vardır: ölü taklidi yapar! doğadaki bir çok vahşi hayvan avını canlıyken yer, ölü hayvanları yemezler. opossum bunu bilir ve kendini vahşi hayvanlara yem olmaktan kurtarabilmek için ölü taklidi yapar. adeta bir taş gibi kaskatı kesilerek düşmanı atlatana kadar sırtüstü ölü gibi yatarlar.

“Opossum Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?” ile ilgili 3 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.