Neptün’ün Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » genel » Neptün’ün Özellikleri Nelerdir?

Yunan mitolojisinde deniz tanrısının adı Poseidon’dur. Poseidon2un roma mitolojisindeki ismi ise Neptün’dir. işte bu gezegen adını deniz tanrısından alır. Güneş’e en uzak gezegen olan Neptün 19. yy.da keşfedilmesine rağmen hakkında ayrıntılı bilgi elde edilmesi ancak 1989 yılında uzay aracının buraya inişiyle oldu.

fotoğrafta da görebildiğiniz gibi Neptün’ün muhteşem bir görünümü vardır. ona bu rengi veren atmosferinde barındırdığı metan gazıdır. Neptün, kuvvetli rüzgarlarıyla ünlüdür. zira buradaki rüzgarların hızı saatte 2400 km.ye ulaşır ki diğer tüm gezegenlerdeki rüzgarların en kuvvetlisidir. Neptün’de akıl almaz bir soğuk vardır. buradaki ortalama sıcaklık -225 °C’dir. Antarktika bölgesinde bile en düşük sıcaklığın -80’lerde olduğunu düşünürsek, Neptün’ün nasıl bir iklime sahip olduğunu aşağı yukarı tahmin edebilirsiniz.

neptun

Halkalı gezegen olarak bilinen Satürn gibi Neptün’ün de halkaları vardır ancak Satürn’ün halkaları kadar net görünümlü değillerdir. on bir tane uydusu vardır.

Neptün’ün kendi ekseni etrafındaki dönüşü 16 saat sürer. güneş çevresindeki dönüşünü ise 60.225 günde tamamlar. bunun nedeni elbette güneşe çok uzak olmasıdır. başka bir şekilde ifade etmek gerekirse; Neptün’de 1 gün 16 saat, 1 yıl ise 60.225 gündür. bir mevsim ise tam 40 yıl sürer.

“Neptün’ün Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 10 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.