Nazım Hikmet Ran Kimdir? Nazım Hikmet Hakkında Bilgi

Ana sayfa » biyografi » Nazım Hikmet Ran Kimdir? Nazım Hikmet Hakkında Bilgi

Türk edebiyatının gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden olan Nazım Hikmet Ran Kimdir? 1902 yılında Selanik’te doğdu. Ünlü edebiyatçı Mekteb-i Sultani’de ortaokul öğrenimine devam ederken denizcilere ithafen yazdığı bir şiiri nedeniyle dönemin Bahriye Nazırı Cemal Paşa tarafından Bahriye Mektebi’ne yönlendirildi.

1920’de Kurtuluş Savaşı’na katılmak için Anadolu’ya gitti. Daha sonra Moskova’ya giderek burada iktisat ve siyasal bilimler eğitimi aldı. Burada marksizmi benimsedi. 1925 yılında Türkiye’ye döndü ve “serbest nazım” akımının öncüsü olarak ön plana çıktı.

İlk şiirini henüz 11 yaşında yazan Nazım Hikmet, 1929 yılında “835 Satır” isimli toplumsal içerikli şiirlerini topladığı kitabıyla tüm dikkatleri üzerine topladı. Şiirleri bir çok dile çevrilen ünlü şair dünyada en önemli şairler arasında gösterilmektedir.

nazım hikmet kimdirYazdıkları ve düşünceleri yüzünden defalarca yargılanıp tutuklanan Nazım Hikmet Ran’ın 61 yıllık ömrünün büyük bölümü cezaevinde geçti. 1938 yılında ordu ve donanmayı isyana teşvik etmek suçlamasıyla 28 yıl hapse mahkum edildi. Tutukluyken yazdığı “Memleketimden İnsan Manzaraları” adlı kitabında 1908-1945 dönemini ele aldı.

1950 yılında çıkan genel af ile hapis hayatından kurtulan Nazım Hikmet Ran, 1951 yılında Türk vatandaşlağından çıkarıldı. Ardından Sovyetler Birliği’nde gitti. Küba, Macaristan, Bulgaristan gibi ülkeleri dolaştı ve pek çok konferans verdi.

1963 yılında Moskova’daki evinde kalp krizi geçirerek hayata veda eden Nazım Hikmet, ölümünden 46 yıl sonra Türk vatandaşlığına tekrar alındı.

Bir çok şiir, roman ve oyunu edebiyat dünyasına kazandıran Nazım Hikmet’in pek çok şiiri de bestelenmiş ve Cem Karaca, Ahmet Kaya, Onur Akın, Edip Akbayram, İlhan İrem, Zülfü Livaneli gibi önemli sanatçılar tarafından yorumlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.