Muhsin Ertuğrul Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Muhsin Ertuğrul Kimdir?

1892 yılında İstanbul’da doğan Muhsin Ertuğrul Türkiye’de insanlara tiyatro sevgisinin aşılanmasında önemli bir yere sahip olan oyuncu ve yönetmendir.

ailesinin tiyatro ile uğraşmasına karşı çıkmasına rağmen bu sevgiden vazgeçmeyen Muhsin Ertuğrul, tiyatro aşkı uğruna evini terk etti. henüz 17 yaşındayken ilk sahne deneyimini yaşadı. bir süre Fransa’da tiyatro eğitimin aldıktan sonra İstanbul’a dönerek yönetmen ve oyunculuk yapmaya başladı. Darülbedayi’de çalıştıktan sonra Berlin’de de tiyatro alanında çalışmaya başladı.

Muhsin Ertuğrul 35 yaşındayken Darülbedayi’nin başına geçti. bu görevi tam 22 yıl yürüttükten sonra 57 yaşında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne getirildi. İstanbul Şehir Tiyatrosunu yönetti.

bu gibi önemli görevlerde bulunan Muhsin Ertuğrul Türk tiyatrosunda büyük bir atılım gerçekleştirilmesini sağladı. onun çalışmaları muhsin ertugrulsayesinde yeni tiyatro salonları açıldı. insanların tiyatroya olan ilgisi arttı ve tiyatro izleyicileri çoğaldı.

Muhsin Ertuğrul ayrıca Türkiye’de Türk kadının ilk kez kamera karşısına çıkmasını sağlayan, Türkiye’de ilk sesli filmi çeken, ilk renkli film olan Halıcı Kız’ı yöneten kişidir. yüzlerce oyun ve film yönetmiş, oynamıştır. ayrıca sinema ve tiyatro üstüne bir o kadar yazı yazmıştır

Kısacası Muhsin Ertuğrul Türk tiyatrosu ve sinemasında adeta çığır açmış bir üstaddır.

89 yaşında İzmir’de vefat etmiştir

“Muhsin Ertuğrul Kimdir?” ile ilgili 138 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.