Migren Nedir? Migren Belirtileri ve Tedavisi

Ana sayfa » sağlık » Migren Nedir? Migren Belirtileri ve Tedavisi

Baş ağrısı günlük yaşantımızı fazlasıyla olumsuz etkileyen son derece rahatsızlık verici bir durumdur. Bu baş ağrısı hele de migren niteliği taşıyorsa bu rahatsızlık verici durum iki kat daha fazla bir hal alır. Peki migren nedir? Bir baş ağrısının migren olup olmadığını nasıl anlayabiliriz?
Migren Belirtileri:
Migren nedir? Migren sadece bir baş ağrısı değildir. Beyin hastalığından ziyade bioelektriksel bir rahatsızlık durumu olarak tanımlanan migrende şakak, ense, başın üst tarafı ya da başın tamamını kaplayan şiddetli ağrıyı mide bulantisi, halsizlik ile koku, ışık ve sese aşırı hassasiyet durumu takip eder. Hatta kusma, ishal, çift ya da bozuk görme, baş dönmesi, konuşma güçlüğü bile görülebilir.
Yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen migren atakları başladığı zaman bir hafta hatta 15-20 gün bile devam edebilir.
migrenMigreni tetikleyen durumlar; üzüntü, yorgunluk, uykusuzluk ya da fazla uyku, alkol kullanımı, narenciye ve kuruyemiş gibi yiyecekler, uzun sure aç kalmak, hormonsal değişimler ( regl, menopoz ilaçları kullanımı vb.) , ağır kokular vs.
Çürük dişler, diş eti problemleri, Yirmilik dişler gibi dişlerle ilgili sorunlar da migreni tetikleyen durumların başında gelir.
Migren Tedavisi:
Migren tedavisinde normal baş ağrısı için kullanılan ağrı kesici ilaçlar kullanmak nafiledir. Migren için ağrı kesici ilaç dışında en etkili yöntemlerin başında noral terapi, akupunktur ve hipnoz gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.