Michelangelo Kimdir? Hangi Dönemde Yaşamıştır?

Ana sayfa » biyografi » Michelangelo Kimdir? Hangi Dönemde Yaşamıştır?

1475 yılında dünyaya gelen Michelangelo (Mikelanj), rönesans döneminin önemli ressam ve heykeltraşıdır. aynı zamanda mimarlık ve şairlik özelliği de olan çok yönlü bir sanatçıdır. gelmiş geçmiş en önemli sanatçılardan biri olan İtalyan sanatçı, 13 yaşında bir çocuk iken sanat alanında eğitim almaya başladı. o adeta doğuştan sanatçıydı. sanata karşı büyük bir ilgisi ve sevgisi vardı. sanatla uğraşırken her şeyi unuturdu.

“Madonna Della Pieta” adlı heykeli ile büyük bir üne kavuştu. Roma’da yaptığı bu pieta, Hz. Meryem’in Hz. İsa’nın ölü bedenini kucağına almış olarak tasvir eder.

Ancak Mikelanj’ın daha da ünlü eseri, Rönesans sanatının en iyi örneği olarak kabul edilen “Davut Heykeli”dir. sanatçının Floransa’da koca bir mermer parçası üzerinde iki yıl boyunca devam eden çalışması sonucu ortaya koyduğu bu eser, dünyanın en güzel ve en ünlü heykellerindendir.

Adem'in Yaratılışı

Adem’in Yaratılışı

Michelangelo deyince ilk akla gelenlerden biri de Vatikan’daki Sistina Şapel’inin tavanına yaptığı fresklerdir. bu, onun en büyük başarılarından biridir.

1508 yılında yapmaya başlamış ve dört yıllık bir süre sonunda tamamlayabilmiştir. mikelanj, bu eserinde İncil’de anlatılan olayları, kişileri çok görkemli bir şekilde tasvir etmiştir. “Adem’in Yaratılışı” buna güzel bir örnektir.

Michelangelo, hayat hikayesi henüz yaşarken yazılmış olan ilk Avrupalı sanatçıdır. 89 yaşında ölmüştür

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.