Melih Cevdet Anday Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Melih Cevdet Anday Kimdir?

1915 yılında İstanbul’da doğan yazar Melih Cevdet Anday, ilköğrenimini Kadıköy 35. İlkokulda 1928 yılında tamamladı. 1931’de Kadıköy ortaokulunu, 1936’da Ankara Gazi Lisesi’ni bitirdi. Bir yandan Ankara Hukuk Fakültesi okurken diğer yandan Devlet Demiryollarında memurluk yaptığı dönemde çalıştığı kurum tarafından Belçika’ya toplumbilim öğrenimi için gönderildi. Ancak ne var ki bu yılar ikinci dünya savaşı dönemine denk geldi. Bu nedenle öğrenimini tamamlayamadan ülkeye geri döndü.

Melih Cevdet Anday, 1942-1951 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı Yayım Müdürlüğünde danışman olarak ve Ankara kitaplığında memur olarak çalıştı. 1951’de Akşam gazetesinde çalışmaya başladı. Bundan 3 yıl sonra İstanbul Belediye Konservatuvarı’na öğretmen olarak atanan Anday ayrıca Cumhuriyet, Tanin, Tercüman gibi gazetelerde deneme ve fıkra yazarlığı yaptı. 1964’te geldiği TRT Yönetim Kurulu üyeliğinde dört yıl kaldı. 1977 yılında İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro Bölümünden emekli oldu.

melih cevdet andayMelih Cevdet Anday, 2002 yılında böbrek ve solunum yetmezliği nedeniyle İstanbul’da hayatını kaybetti.

İlk şiiri olan Ukde, 1936 yılında yayınlandı. Şiirlerinde ölçü ve uyağa yer vermedi. Bunun yerine konuşma dilinin sadeliğini yansıttı. Orhan Veli ve Oktay Rıfat ile 1941 yılında Garip adlı şiir kitabını çıkardı. Türk edebiyatına getirdikleri yeni anlayış bu kitabın adını aldı ve böylece bu üç arkadaş Türk edebiyatında Garip akımının öncüsü oldular.

Başlıca eserleri şunlardır;

Şiirler: Rahatı Kaçan Ağaç, Telgrafhane, Yan Yana, Teknenin Ölümü, Sözcükler, Ölümsüzlük Ardında Gılgamış

Roman: Gizli Emir, Raziye, Yağmurlu Sokak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.