Matematik Konum ve Özel Konum Nedir?

Ana sayfa » coğrafya » Matematik Konum ve Özel Konum Nedir?

Matematik konum ve Özel konum coğrafi konumun kollarıdır. coğrafi konum, bir noktanın dünya üzerindeki yeridir.

1.Matematik konum: bir yerin paralel ve meridyen dairelerinden yararlanılarak belirlenen konumudur.

a) Paralel Daireleri: ekvatora ve birbirlerine paralel olarak birer derece aralıklarla çizilen dairelerdir. başlangıç paraleli ekvatordur. ekvatordan kutuplara gidildikçe paralel daireleri küçülür. paraleller 90 kuzey, 90 güney yarımkürede olmak üzere 180 tanedir. her iki paralel dairesi arası yaklaşık 111 km mesafedir. ekvator en büyük paraleldir.

yeryüzündeki herhangi bir noktanın Ekvator’a olan uzaklığının açı cinsinden değerine ise enlem denir.

b) Meridyenler: yerküre üzerinde bir kutuptan diğerine uzanan, ekvatoru ve paralelleri birer derece aralıklarla dik olarak kesen çizgilerdir. başlangıç meridyeni olan Greenwich’in doğusunda 180, batısında 180 olmak üzere 360 meridyen yayı vardır. boyları eşittir. ekvator üzerinde iki meridyen arası uzaklık 111 km iken bu uzaklık kutuplara gidildikçe  azalır. bütün meridyenler lutuplarda kesişir.

yeryüzündeki herhangi bir noktanın başlangıç meridyeni ile arasındaki paralel yayının açı cinsinden değerine boylam denir.

Matematik Konumunu Etkileri

cografi konum-Enlem; bitki örtüsü, iklim, hayvan toplulukları, toprak çeşitleri, akarsu rejimleri, yerleşme ve yetiştirilen ürünlerin özellikleri, gece-gündüz süreleri üzerine etkilidir.

-boylam; bir yerin yerel saatini belirlediği için boylam farkları da yerel saat farklarına yol açar. doğudaki bir noktanın yerel saati daha ileridir. aynı boylam üzerindeki noktaların yerel saatleri ise aynıdır.

2. Özel Konum ve Etkileri: bir noktanın kıtalara, komşu ülkelere, denizlere, ticaret yollarına, boğazlara, geçitlere göre konumuna özel konum denir.bir ülkenin denizlere ve okyanuslara açık olup olmaması, yükselti ve yer şekilleri, iklim ve bitki örtüsü, nüfusun dağılışı ve ekonomik etkinlikler üzerinde önemli rol oynar.

“Matematik Konum ve Özel Konum Nedir?” ile ilgili 79 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.