Martı Nasıl Bir Kuştur? Özellikleri Nelerdir?

24 Mart 2013 24 Yazar: editör

martılar tabiri caizse çöpçü kuşlardır. denizde, limanda, plajlarda ne bulurlarsa yerler. yemek artıkları, canlı ya da ölmüş balıklar, ekmek, böcekler, hatta kızarmış patates bile yerler. yani martılar yemek konusunda hiç de seçici değillerdir ve sürekli bir şeyler yemekle meşguldürler. aslında buna mecburdurlar da. çünkü hayatlarını devam ettirebilmek için sürekli yemeleri gerekir. hatta deniz kenarında buldukları atıkları ve plastik parçalarını yedikleri için bir çok martı ölmüştür. çünkü plastiği midelerinde sindiremedikleri için bu onlara sürekli bir tokluk hissi verir ve bu yüzden yeterince beslenmeyerek açlıktan ölürler.

marti

martılar iri kuşlardır. bu iri gövdelerine rağmen aralıksız kilometrelerce uçabilirler. işte bu yüzden fazla enerji harcadıkları için çok sık acıkırlar. bu saatlerce uçuşları sırasında gözleri her zaman aşağıyı kollar. herhangi yiyecek birşey bulduğunda inip yer.

martılar hem iyi uçarlar hem de iyi yüzerler. bir ördek ya da kaz gibi onların da ayakları perdelidir. bu özelliği sayesinde iyi yüzebilirler.

martıların en ilginç özelliklerinden biri ağızdan çiftleşmeleridir. kuluçka görevini erkek ve dişi martı paylaşır. yavrularını besleme görevini de paylaşırlar. yavru martılar 6 haftalık olunca uçmaya başlarlar.

yuvalarını deniz yosunları ya da bitkileri, küçük dalları kullanarak ağaçlara, çatılara vb. yerlere yaparlar.