Mars’ın Özellikleri Hakkında Bilgi

Yunan mitolojisindeki savaş tanrısı Ares’in Roma mitolojisindeki ismi Mars’tır. yani bu gezegen adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısından alır. Mars, kızıl gezegen olarak da bilinir. bunu nedeni yüzeyinde bol miktarda bulunan paslanmış demirin ona kızıl bir görünüm vermesidir. Mars’ı ayrıca Merih adıyla da biliriz.

Mars, Dünyamızdan daha küçüktür. insanın solumasına elverişli olmaması, suyun olmaması ve çok fazla soğuk olması nedeniyle yaşama elbette elverişli değildir. ancak son zamanlarda Mars’ta hayat olduğuna ilişkin tartışmalar gündeme gelmiştir. bunun nedeni Dünya ile Mars arasındaki bir takım benzerliklerdir. bunlardan biri Mars’ta çeşitli mevsimlerin olması ve Mars’ın da kutuplarının buzullarla kaplı olmasıdır.

marsgünümüze kadar bir kaç kez Mars’a uzay araçları gönderilerek araştırmalar yapılmış ancak bu araştırmalar sonucunda Mars’ta hayat olduğuna ilişkin bir kanıt elde edilememiştir.

Mars’ta buzulların yanısıra yanardağ da bulunurş hatta Güneş sistemindeki en büyük yanardağ bu gezegende yer alır. bu yanardağın yüksekliği dünyanın en yüksek dağı olan Everest’ten üç kat daha yüksektir ki bu da yaklaşık 27 bin metre demektir.

Phobos ve Deimos adında iki uydusu bulunan Mars’ta 1 yıl 687 Dünya günüdür. Mars ile Dünya arasındaki bir diğer benzerlik de 1 günlük süre zarfıdır. zira Mars kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 24 saat 37 dakikada tamamlar. bilindiği gibi bu süre Dünya’da 24 saattir.

Yorumlar

  1. Arda 01 Haziran 2017 Cevapla
  2. Ülkü 02 Haziran 2016 Cevapla
  3. özgü 31 Mayıs 2016 Cevapla
    • Nur elmas 11 Mayıs 2017 Cevapla
  4. memet 06 Mart 2014 Cevapla
    • neslihan 20 Mayıs 2014 Cevapla

Yorum Yap