Mars’ın Özellikleri Hakkında Bilgi

Ana sayfa » genel » Mars’ın Özellikleri Hakkında Bilgi

Yunan mitolojisindeki savaş tanrısı Ares’in Roma mitolojisindeki ismi Mars’tır. yani bu gezegen adını Roma mitolojisindeki savaş tanrısından alır. Mars, kızıl gezegen olarak da bilinir. bunu nedeni yüzeyinde bol miktarda bulunan paslanmış demirin ona kızıl bir görünüm vermesidir. Mars’ı ayrıca Merih adıyla da biliriz.

Mars, Dünyamızdan daha küçüktür. insanın solumasına elverişli olmaması, suyun olmaması ve çok fazla soğuk olması nedeniyle yaşama elbette elverişli değildir. ancak son zamanlarda Mars’ta hayat olduğuna ilişkin tartışmalar gündeme gelmiştir. bunun nedeni Dünya ile Mars arasındaki bir takım benzerliklerdir. bunlardan biri Mars’ta çeşitli mevsimlerin olması ve Mars’ın da kutuplarının buzullarla kaplı olmasıdır.

marsgünümüze kadar bir kaç kez Mars’a uzay araçları gönderilerek araştırmalar yapılmış ancak bu araştırmalar sonucunda Mars’ta hayat olduğuna ilişkin bir kanıt elde edilememiştir.

Mars’ta buzulların yanısıra yanardağ da bulunurş hatta Güneş sistemindeki en büyük yanardağ bu gezegende yer alır. bu yanardağın yüksekliği dünyanın en yüksek dağı olan Everest’ten üç kat daha yüksektir ki bu da yaklaşık 27 bin metre demektir.

Phobos ve Deimos adında iki uydusu bulunan Mars’ta 1 yıl 687 Dünya günüdür. Mars ile Dünya arasındaki bir diğer benzerlik de 1 günlük süre zarfıdır. zira Mars kendi ekseni etrafındaki dönüşünü 24 saat 37 dakikada tamamlar. bilindiği gibi bu süre Dünya’da 24 saattir.

“Mars’ın Özellikleri Hakkında Bilgi” ile ilgili 12 yorum yapılmış.

 • cühela Demiş ki:

  bilginin tek adresi pekbilgili. com

 • GursahIrezumi Demiş ki:

  Bir defa isimler oyle alinmaz. Mars biogisinipaganistler biliyor zannediyorsunuz herhalde. Astro fizik ilim insanlari tarafindan bize aciklandi. Allahin dangalagi marsi bulup adina mars ismini verdi diye kitaplara yazdiysa bu o anlama gelmez. Hersey Allahin emriyle Allahin kendi katindan O nun emrettigi ve yarattigi makamlarla bize dogru akar. Enyuksek makam Peygamberlik makamidir. Kainat veevren bilgisi oyle gizle gordum isim verdim kil tuy yaptim kaynak benim demekle maalesef olmaz. Varliklari yaratan Allah onlarin manalarini ilimlerini ve sifatlarini yaratmasa zaten biz onlari bilemeyiz. Mars arapca kelimed3n tureme nasil eski yunanlilar yada latin kulturunden cikar. Mitolojide kaynaklari kendiler8ni gosterip biz yaptik ettik diyen cahiller surusu teknolojiyide bu sekilde parasal yonetim haline getirerek ustunluk saglama pesine dusmus bir suru kendine soylu ustun irk diyen insanlarin, asil ilmi ve hasa Allahin emirlerini kabul etmeyen halkini da bu sekilde kullanan bir toplumdur.

  Bilgi soyuttur. Bunu algilarla almak ogrenmek diye, kendi kendine ogrenmek diye bir sey yoktur. Cunku akil bilgi olmadan calismaz. Bilgi soyuttur daima baska bir insanin ogretisini gerektirur. Zeka ve mantik bu bilgilerden sonra is gorur. Zeka ve mantikla asla varliklar ogrenilmaz ancak ardindaki siradqki varliga baglanti vardir.
  Kaynaksiz hicbirsey yoktur. Bu kadar yeter. Bilgi canli bisey olsaydi o zaman insandan almamiza gerek olmazdi. Sadece idrak ve irade sahibi varliklarin yani insqnlarin ogrenip tecrube edecegi seydir. Akikdan ustu n makamlar bulunur. Alim evliya en basta Peygamberlerimiz. Bilginize..

 • Nax Demiş ki:

  Gerçekten cok faydalıydı

 • Anonim Demiş ki:

  Teşekürler

 • Hasan özdemir Demiş ki:

  Bu çok deyişik bilgi

 • Arda Demiş ki:

  Odevime yardimci oldu çok güzel olmuş Teşekkürler

 • Ülkü Demiş ki:

  Süüüüüüüüüpeeeeeeeeeeeeeeeerrrrrrrrrrrrrrrr

 • özgü Demiş ki:

  ćok süper

 • memet Demiş ki:

  bu bilgiler için sağ olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.