Marie Curie Kimdir? Nobel Ödüllü İlk Kadın Madam Curie

Ana sayfa » biyografi » Marie Curie Kimdir? Nobel Ödüllü İlk Kadın Madam Curie

Marie Curie, bir bilim insanıdır, kimyager ve fizikçidir. Tarihe nobel ödülünü alan ilk kadın olarak geçmiştir. hatta bu ödülü iki kez kazanan ilk kişidir. ancak Marie Curie’nin tarihe adının yazılmasını asıl sağlayan olay nobel ödülü değil, bilimsel çalışmalarıdır çünkü radyoaktiviteyi bulmuştur.

1867 yılında Polonya’da dünyaya gelen Marie Curie, nam-ı diğer Madam Curie Fransa’nın Sorbonne Üniversitesi’nde fen öğrenimi tamamladıktan sonra bir bilim adamı olan Pierre Curie ile evlendi. eşiyle birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucunda radyoaktiviteyi bularak iki yeni radyoaktif elementi olan polonyum ve radyumu keşfetti.

mariecurieonun buluşları insanlık açısından son derece önemliydi. nitekim bu çalışmaları dünyanın en saygın ödüllerinden nobel ile taçlandırıldı. radyoaktiflik üzerine çalışmaları nedeniyle fizik dalında (1903), radyumu keşfettiği için de kimya dalında (1911) nobel ödülün aldı.

tehlike altında olduğunun farkında olmasına rağmen hiç vazgeçmedi ve adeta kendini bilime adadı.  sürekli radyasyona maruz kalması nedeniyle 1934 yılında kanserden hayatını kaybetti. ancak insanlığa büyük bir hizmet etmiş oldu. çünkü radyoaktif günümüzde hastalıkların teşhis ve tedavisinde yaygın olarak kullanılır. ayrıca enerji üretimi konusunda önemli bir yere sahip olan nükleer santrallerin geliştirilmesi de radyoaktiflik çalışmaları sayesinde olur.

“Marie Curie Kimdir? Nobel Ödüllü İlk Kadın Madam Curie” ile ilgili 47 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.