Manfred von Richthofen (Kızıl Baron) Kimdir?

Ana sayfa » biyografi » Manfred von Richthofen (Kızıl Baron) Kimdir?

Soylu bir aileden gelen Richthofen 1. Dünya Savaşı’nda Almanların en önemli kahramanlarından biri olarak ön plana çıkmaktadır. 5’den fazla düşman uçağı düşüren pilotlara as(ace) pilot veya uçan as(flying ace) denmekteydi. 80’den fazla düşman uçağı düşüren Richthofen as pilotlar arasında en ünlüsüdür. Yine kardeşi Lothar von Richthofen ile birlikte komuta ettiği filosu da kendisi gibi 1.Dünya Savaşı’na damgasını vurmuştur.

Aslında onu bir efsaneye dönüştüren şey düşürdüğü düşman uçağı sayısından daha çok düşmanın bile büyük saygı duyduğu bir pilot olmasıydı. Karşılaştığı uçakla en adil şartlarda savaşmak için çaba sarf eder ve Oswald Boelcke’den öğrendiği ve geliştirdiği taktiklerle bu çarpışmalardan başarı ile çıkardı. Kullandığı Fokker DR 1 model uçağının kızıl baron kimdirkırmızı renginden dolayı İngilizler kendisine Kızıl Baron lakabını takmışlardır. Kırmızı rengin dikkat çekici olmasıyla onun üstün pilotluk yetenekleri birleşince düşman üzerinde bir korku ve baskı yarattığı söylenmektedir. Öyle ki bazı İngiliz ve Fransız pilotların onunla çarpışmaktan kaçmak için yere çakılma pahasına iniş yapmaya çalıştıkları hatta bu şekilde intihar etmeyi seçtikleri kayıtlara geçmiştir.

21 nisan 1918 tarihinde girdiği çatışma sonucunda uçağı isabet almış ve henüz 25 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Müttefikler tarafından Fransa’da üst düzey bir askeri törenle defnedilmiştir. Sırf bu tören bile düşmanlarının ona duyduğu saygının açık göstergesidir. 7 sene sonra naaşı defnedildiği yerden çıkarılarak Almanya’ya götürülmüş ve ülkesinde büyük bir askeri törenle toprağa verilmiştir.

Ayrıca Manfred von Richthofen’in hayatını konu alan, baş rolünü Matthias Schweighöfer’in oynadığı The Red Baron adındaki film 2008 yılında vizyona girmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.