Madensel Madde Nedir? Madensel Maddelerin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Ana sayfa » sağlık » Madensel Madde Nedir? Madensel Maddelerin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Madensel maddeler insan vücudunun %4’ünü oluşturur. vücudun düzenli çalışabilmesi, çatının ve kemiklerin normal oluşabilmesi için maddeler maddelere büyük ihtiyacı vardır. kalsiyum, fosfor, potasyum, sodyum, iyot, çinko, magnezyum, bakır, flor, krom ve demir madensel maddelerdir.

madensel maddelerkalsiyum ve fosfor yalnızca vücudun kemikler, dişler gibi sert dokuları için gerekli değil, aynı zamanda hücre yapısının ve vücut sıvılarının dengesi için de gereklidir. kalsiyum ve fosforun önemli miktarı kemiklerde ve dişlerde bulunur. geri kalanı vücut hücre ve sıvılarının bileşimleri içindedir. kasların ve sinirlerin düzenli çalışması için kalsiyum ve fosforun vücut sıvılarında dengeli bir biçimde bulunması zorunludur.

vücut, madensel maddelere olan ihtiyacını yiyecek ve içeceklerden sağlar. en zengin kalsiyum kaynağı bilindiği gibi süt ve süt ürünleridir. protein yönünden zengin olan yiyecekler, iyi birer fosfor kaynağıdır.

yumurta, kuru baklagiller, meyve kuruları, fındık, fıstık, üzüm iyi birer demir kaynağıdır. sodyum ihtiyacı tuz ile karşılanır. su ürünleri ve özellikle ıspanak iyot içerir.

madensel maddelerin vücudumuz için yaşamsal değerini göz önünde bulundurarak, bu maddeleri sağlayan yiyecekleri günlük hayatımızda yeterli miktarda tüketmek çok önemli.

“Madensel Madde Nedir? Madensel Maddelerin Vücudumuza Faydaları Nelerdir?” ile ilgili 5 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.