Kuyrukluyıldız Nedir? Kuyrukluyıldızlar Hakkında Bilgi

Ana sayfa » genel » Kuyrukluyıldız Nedir? Kuyrukluyıldızlar Hakkında Bilgi

arkasında kuyruk görünümünde bir uzantısı olan gökcisimlerine kuyrukluyıldız deriz ancak onlar aslında birer yıldız değildir. güneş ışınlarının üzerine yansıması nedeniyle parıldayan bu cisimler gezegenler gibi Güneş’in etrafında dolanır.

yapılan gözlemlerde kuyrukluyıldızların buzdan, demir parçalarından ve kayalardan oluştuğu tespit edilmiştir. bizim kuyruk olarak nitelendirdiğimiz şey de aslında güneş ısısının etkisiyle eriyerek bulut haline dönüşen buzlarıdır.

kuyrukluyıldızlar yeryüzünden çıplak gözle görülebilir ancak eski zamanlarda insanlar kuyrukluyıldızları daha rahat bir şekilde görebiliyordu çünkü o zaman aydınlatmalar yetersizdi ve hava kirliliği yoktu. günümüzde geceleri bulutsuz bir havada başımızı kaldırıp gökyüzüne baktığımızda yıldızları bile görmekte zorlanıyoruz

kuyrukluyildiz

ancak kuyrukluyldızlar her zaman görünmez. onlar farklı zamanlarda görülebilir. yani tamamen ışıksız bir bölgede baksak bilei, kuyrukluyıldızlar gökyüzünde her an belirir vaziyette değildir. örneğin bundan iki yüz yıl kadar önce 20’den fazla kuyrukluyıldız olduğunu tespit eden astronom Edmond Halley’in 18. yy.da gördüğü kuyrukluyıldız daha sonra sadece 3 kere daha görüldü. dikkat etmiş olduğunuz gibi onun adı verilen bu Halley kuyrukluyıldızı yaklaşık yüz yıl sonra ikinci kez, bir yüz yıl sonra üçüncü kez göründü. en son 1986 yılında görülen halley kuyrukluyıldızının bir daha 2060 yılında görülmesi tahmin ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.