Kurtlar Nasıl Hayvanlardır?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Kurtlar Nasıl Hayvanlardır?

kurtlar ürkütücü oldukları kadar zekidir de. yalnızlıktan hoşlanmaz bu yüzden sürü halinde yaşarlar. kurt sürüleri sanki bir askeriye gibidir. aralarında katı bir disiplin vardır. sürünün başında bir dişi bir erkek iki lider vardır. bunlara başat denir. kurt sürüsü içinde çiftleşen ve yavru sahibi olan sadece bu çifttir. dişi kurt tek seferde 4 ila 7 yavru dünyaya getirir.

sadece bu başat çift yavru sahibi olur ancak o yavruların korunmasından, beslenmesinden ve bakımından sürüdeki diğer bütün kurtlar da sorumludur.

sürüdeki kurt sayısı bazılarında 7 bazılarında 15’dir. bazılarında 30’a kadar çıkabilir. bu sayı çevreye ve av durumuna göre değişir. hatta sürülerin avlandıkları yerler rastgele değildir. sahip oldukları, avlandıkları alan belirlidir. bu alan 100-1000 km²  arasında değişir. bu alanları koku izleri bırakarak, hırlayarak ya da uluyarak belirlerler.

kurtlar

iyi birer avcı olan kurtlar, geyik, bizon hatta farelerle bile karınlarını doyurabilirler. sürü halinde avlanırlar demiştik. çünkü bu şekilde çok daha rahat avlanabilirler. birlikte avlarını yorarlar, gerektiğinde avlarının yorulması için onu bütün gece kovalayabilirler. avlarının gardı düşünce de onun çevresinde bir daire oluşturup başına üşüşürler. kurt sürüleri arasındaki katı hiyerarşi burada da devreye girer. avı yemek için sıra gözetilir. yani ilk olarak başat çift, ardından diğerleri…

günümüzde 3 kurt türü vardır: bozkurt, kızıl kurtlar ve Etiyopya kurdu.

bozkurtlar Avrupa, Asya, Kanada ve Alaska’da yaşar. Etiyopya kurdu Afrika’da yaşar. Kızıl kurtlar ise önceleri ABD’nin güneydoğusunda yaşarken artık ne yazık ki hayvanat bahçelerine hapsedilmiş durumdadırlar.

“Kurtlar Nasıl Hayvanlardır?” ile ilgili 33 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.