Kurt Seyit ve Şura’nın Hikayesi

Ana sayfa » edebiyat » Kurt Seyit ve Şura’nın Hikayesi

Kurt Seyit ve Şura (Kurt Seyt&Shura), Nermin Bezmen tarafından yazılan, ilk kez 1992 yılında okuyucuyla buluşan bir romandır. Oldukça olumlu tepkiler alan eser oldukça beğenilmiş ve onlarca baskısı yapılarak piyasaya sürülmeye, okunmaya devam etmiştir. Nermin Bezmen, bu eserinde Çarlık Rusya’nın 1917 Bolşevik İhtilali ile yıkılması sonucu İstanbul’a, Osmanlı Devleti’nin son günlerine uzanan bir hikayeyi işliyor. Hikayenin baş kahramanlarına gelince;

Kurt Seyt(Seyit): Kurt Seyt karakteri gerçekte yazarın dedesidir. Yani romanda gerçek yaşanmışlıklar gizlidir. Zengin bir ailenin çocuğu olan Kurt Seyt, Çarlık Rusya’sında Üsteğmendi. Bu da Bolşeviklerin gözünde onu açık bir hedef haline getirmekteydi. Bolşeviklerden kaçarken beraberinde getirdiği yığınla silahı Kuva-yı Milli’ye ordusuna hiçbir karşılık beklemeden teslim edecek kadar gururluydu. Çarlık Rusya’dan kalkıp, Bolşeviklerden kaçarak Osmanlı topraklarına gelen Seyt, tüm serveti ve rütbesini de kaçtığı yerde bırakmıştı. Elindeki tek serveti artık aşkıydı.

kurt seyt&shuraShura: Moskovalı, varlıklı bir ailenin kızı. Onaltı yaşındayken Seyt’in dünyasına girdi. saf, duru bir güzelliği vardı. Ülkesinden koparıldığında en büyük tesellisi sevdiği erkekti. Onunla her şeye göğüs gerebilirdi.

Konusu: Büyük bir aşkın, savaşın, ihtilalin, gurbetin, özlem ve kederin bir arada işlendiği, tarihi gerçeklerin uzun araştırma sonucu ele alındığı bu sürükleyici romanın konusu şöyle;

Bir partide tanışan Seyt ve Şura birbirlerine ilk görüşte aşık olurlar. Ancak ne yazık ki Seyt bir gün savaşa katılmak zorunda kalır ve birbirlerinden ayrı kalmak zorunda kalırlar. Bu arada fırsat buldukça mektuplaşsalar da Seyt, Bolşevikler’den kaçarak Rusya’dan Türkiye’ye gelir. Şura da vatanından kopmak zorunda kalır. Seyt ve Şura aşklarının gücüyle her zorluğa direnmeye hazırdırlar.

Basit bir aşk hikayesinden ziyade aşkla birlikte tarihi, ayrılıkları, hasretlikleri sürükleyici bir dille anlatan bu romanın ardından yazar Nermin Bezmen, Kurt Seyt&Murka adlı devam kitabını yazmıştır.

“Kurt Seyit ve Şura’nın Hikayesi” ile ilgili 3 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.