Kuğu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Kuğu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

ördekler, kazlar ve kuğular su kuşlarının önde gelen üç türüdür. bun ların arasında kuğular son derece zarif ve asil görünümlü kuşlardır. aynı zamanda diğerlerinden daha büyüktür ve daha hızlı uçar, daha iyi yüzerler.

ördek ve kazlar gibi kuğuların da tüyleri suyun içinde ıslanmaz. çünkü onların da tüylerinde ıslanmalarını engelleyen bir yağ tabakası vardır.

kuğuların uzun bir boynu vardır. başlarını suya daldırarak dipteki bitkilerle beslenirler. boyunları gibi kanatları da uzundur.

kugu

kuğuların farklı türleri vardır ve türlerine göre yaşadıkları yerler de farklılık gösterir. örneğin ötücü ve borazancı kuğu Amerika kıtasında yaşar. Sessiz kuğu ise Avrupa ve Asya’da görülür . kara boyunlu kuğunun yurdu Güney Amerika, siyah kuğunun yurdu ise Avustralya’dır.

kuğular farklı sesler çıkarabilirler. tıslar hatta horlamaya benzer sesler çıkarırlar. kuğular genelde tek eşli olmayı tercih edeler. bir kuğu çifti hayat boyu birbirlerinden ayrılmazlar. kuğuların yavruları yumurtadan çıktıktan sadece bir kaç saat sonra yürümeye, koşmaya ve hatta yüzmeye başlarlar. anne ve baba kuğuyu gölde yavrularıyla birlikte ailecek yüzdüklerini görebilirsiniz. ancak yavru kuğular anne ve babaları kadar dayanıklı olmadıkları için kolay yorulabilirler. yorulduklarında da annelerinin sırtına çıkar, gezintiye bu şekilde devam ederler.

“Kuğu Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 23 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.