Köpekbalıklarının Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Köpekbalıklarının Özellikleri Nelerdir?

denizlerin belki de en tehlikeli canlıları köpekbalıklarıdır. onlara adını veren köpeklerinkine benzer keskin dişleri onları çok tehlikeli yapar. özellikle insan yiyen beyaz köpekbalıkları sadece denizdeki canlılar için değil insanlar için de çok tehlikelidir. çok güçlü ve hızlıdırlar. dişleri testere gibi keskindir. her türlü canlı köpekbalıklarının yemeği olabilir. neyse ki ülkemizdeki denizlerde köpekbalığı yaşamaz. çünkü köpekbalıkları okyanuslarda yaşar.

ancak her köpekbalığı insanlara saldırmaz. örneğin en büyük köpekbalığı olan balina köpekbalığı küçük balıklarla ve planktonlarla beslenir. boyları 15 metre kadardır.

kopekbaligi

köpekbalıklarıyla ilgili çok ilginç iki özellik;

yaşadıkları sürece sürekli diş çıkartırlar.

hiç durmadan sürekli yüzmek zorundadırlar. çünkü yüzmezse denizin dibine çöker. bu yüzden uyurken bile yüzerler.

köpekbalıklarının sert kemikleri yoktur. onun yerine iskeletleri insanların burun ve kulaklarında bulunan kıkırdaktan oluşur.

“Köpekbalıklarının Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 14 yorum yapılmış.

 • Bektas atmaca Demiş ki:

  fok balogının vucudu ınsana benzer fok da ayakta durur ınsan da fok da yürür insan da o yüZden bılıp bılmeden konusmayın

 • kiraz mevsimi Demiş ki:

  Madde Madde yokmu yaaaa

 • fak yu Demiş ki:

  ulan doruk rumuzlu arkadaşımız bizi bilgilendirmek istedi.Bu angutların yaptığına bak.Doğru veya yanlış herkesin fikrine, bilgisine saygı duyun.Katılmadığınız noktalarda linç etmeye çalışmayın.Adam olun.Keşke bunları yüz yüze yapabilseniz!!!!

 • erkan Demiş ki:

  Kopek balığının boyuna göre değişen bir özelliği şudur gözleri normallen 30 metreden sonraki hedefi görmez elektirik ve koku ile hedefe ilerler… İnsanları yiyile bilen bir canlı olarak görülebilir çunku bu hayvan dünyada eşsiz bir sinire sahiptir… Avına yaklaştıkça siniri çoğalır onu saldırgan bir hayvana donuşturur ve o kadar da bazen sabırlıdır avını ya parçalayarak yuter yada tam yutar çiğneme gibi yeteneği yoktur..

 • JAWS Demiş ki:

  köpek balıkları pislıktır :D

 • aslı Demiş ki:

  özelliklerini madde madde yazar mısınız?

 • Doruk Demiş ki:

  köpek balıkları asla insan yemez. Beyaz köpek balıkları insanları fok balığı sanar, ve fok bakılkarı köpekbakılkarının en sevdiği besinlerden birisidir. Genellikle köpekbalıkları sörf yapan insanlara saldırdığı gözlemlenmiştir. Bunun nedeni; Üzerlerindeki scuba-diving kıyafetinin siyah veya koyu renk olduğu için fok balığı zannedilip, birkaç ısırık alınıp bırakıldığı görülmüştür. İnsan etini beğenmezler. Köpekbalıklarının sırtında değil, vücudunda kemik yoktur. Tamamı kıkırdaktan oluşur. O yüzden o kadar hızlı gider. Kan alma duyuları çok gelişmiştir 3km gibi bir uzaklıktan 1 damla kan tadını milyonlarca su damlasının içinden ayırt edebilirler. Köpek balıkları renk körüdür. İnsanları siyah beyaz , aynı filmlerdeki gibi görürler. Bu yüzden köpek balıklarının gözlerine pek ihtiyacı yoktur. Derin sularda genellikle ses ve elektrik dalgalarından yararlanır, avını kolayca bulurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.