Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?

Keler, sürüngen bir hayvandır. bir keler görürseniz onu kertenkele sanma ihtimaliniz yüksek. çünkü kertenkeleler ailesindendirler. hatta dinozorların akrabalarıdır. çok çeşitli türleri olan kelerlerin belli bir rengi ya da boyu yoktur. yeşil, kırmızı, sarı, mavi, siyah gibi pek çok renkte keler olabildiği gibi kimisi yaklaşık 2 metre kimisi de birkaç cm. uzunluğunda olabilir.

derileri pullarla kaplıdır ve uzun kuyrukları, keskin tırnakları vardır. hatta bazılarının ayaklarının altında dikenli pullar vardır. bu özellikleri sayesinde kolayca tırmanabilirler. bacaklarının kısalığına karşılık ayak parmakları uzundur. eğer kanatları olsaydı belki de uçabilirlerdi çünkü bir yerden atladıkları zaman yere inene kadar bir kuş gibi havada süzülebilirler. ancak bu yeteneğe sahip olan sadece Draco keleridir.

keler nedir

kelerler insana zararlı bir hayvan değildir. hatta sevimlidir. ancak bazı keler türleri tehlikeli olabilir. Amerikan bukalemunu denilen keler türü zararsız, boncuklu keler denilen türleri ise tehlikelidir. çünkü ısırdığında zehirler. renkleri genelde pembe ya da turuncudur. fakat boncuklu keler dışındakiler zararsızdır.

keler hayvanı böceklerle beslenirler. bukalemun gibi renk değiştirme özelliğine sahip olmasalar da ısı ve ışık etkisiyle renklerinde biraz değişiklik olur.

“Keler Nedir? Nasıl Bir Hayvandır?” ile ilgili 23 yorum yapılmış.

 • Seyran Demiş ki:

  Allah Resulü’nün teyzesi Hufeyde Bint-i Haris,Necid’den Meymune Validemiz’e bir keler göndermiştir ve o da bu keleri pişirip yemek hazırlamıştı.Derken kurulan sofraya Allah Resulü de davet edilmiş ve O da,pişen yemekten almak için mübarek elini uzatmıştı ki orada bulunan annelerimizden birisi:
  -O,kelerdir ya Resulallah,deyince yemekten vazgeçmiş ve sofradan elini çekmişti.Resullah’ın bu tepkisini gören Halid İbn-i Velid hemen:
  -Keler yemek haram mı ya Resullah,diye sormuş,nu soruya mukabil Sultan-ı Rusül Efendimiz(sav)
  -Hayır buyurmuştu. ”Fakat,benim kavmim arasında böyle bir alışkanlık olmadığı için onu ben yadırgıyorum!”
  Haram olmadığınna göre tabiatı kaldıranın yemesinde bir beis yok demekti ve aldığı cevap üzerine Hazreti Halit onu parçalamış ve Allah Resulü’nün bakışları altında yemişti.
  Buhari,Et’ıme 10;Zebaih 33;Müslim,Sayd 43-47

 • bir dost Demiş ki:

  Lütfen arkadaşlar Allah cc o kadar güzel sayısızca nimetler vermişki siz burada keleri tartışıyorsunuz gidin tavuk yiyin balık büyük baş küçük baş hayvan eti yiyin keler nedir ya tamam Allah yarattı onu yenilebilir yenemez bilemem ama insanın onu görünce öldü patlıyor nasıl yiyeceksiniz ve çok merak ediyorum savunan arkadaşlar keler yediği için mi yoksa laf olsun diye mi savunuyorlar …

 • Kırık_kalem Demiş ki:

  Yuh keler etinin hangi mide hangi mantıkla
  Helal oldugunu savunuyorsunuz
  Allah cc rasülü sav. Şu hadisini iyi tartın
  Haram ap açık bellidir helal ap açık bellidir velakin ortada şüpheli şeyler vardır onlardan kaçın nasılki arazi sahibinin korukları varsa Allah’ın da cc yer yüzünde korukları vardır…..!
  Et leş ve necisle sayılan varlıklarla beslenen hayvanların, Yırtıcı ve Sürüngen hayvanların eti murdardır yenmez
  Buna helal diyen zihniyet denizden babamda çıksa yerim zihniyetine sahip adamla aynı zihniyettir…..!

  • erdinç Demiş ki:

   İbni Ömer (r.a)’dan hz peygamber (s.a.v) , içlerinde sa’d’in da olduğu ashabıyla birlikte iken keler eti getirildi. Hz. Peygamber (s.a.v)’in hanımlarının birisi: “bu,keler etidir” diye seslendi. Resûlullah (s.a.v) de: ” siz yiyiniz, biline ki bu, helaldir ama benim yiyeceğim değildir.” Buyurdu.
   Başka hadislerde var kardeşim

 • cengiz Demiş ki:

  hem caizdir, hem de deildir.
  hem yenir, hem de yenmez.
  iki durum icin de delil bulmak mumkun.

 • uğur Demiş ki:

  hadis bilginiz olmasa bile,bir hadisin doğruluğunu anlamanız mümkün.buna islam bilim adamları,kur-an / sünnet bütünlüğü diyor.yani;duyduğunuz hadisin,kur-an a uygunluğuna bakılarak anlaşılması demek.müslümanların çoğu,tembelliği ve başka insanlara bağlanmayı kolay bulduğu ve anladıkları dilde kur-an okumadıkları için,herhangibir hadisi,hocasından,şıhından,şeyhinden yada evliya denen zümreden yada mezhep kitaplarından duyduğunda menşeine bakmadan doğru kabul eder.e buda şeytanın biz müslümanları ALLAH azze ve celleyle kandırmasının tam karşılığıdır.(bismillah)dikkat edin şeytan sizi ALLAH la kandırmasın, ayetini hatırlayınız.haram demek ALLAH ın yasaklaması demektir.kur-an dışında bir yerde bunu bulamazsınız.hüküm ALLAH ındır.

  • Anonim Demiş ki:

   Ugur kardeşim allah senden razi olsun çok doğru konuştun inş okuyan arkadaslara iyi bir öğüt olur inş okuyan insanlar allahın hidayetine nail olurlar

  • İsim önemli değil Demiş ki:

   Uğur kardeş öncelikle merhaba…İslam da usulü fıkıh diye bir ilim vardır bilmem duydun mu.bence duymadın duysaydın böyle Kafana göre konuşup milleti de zehirlemezdin.Usulü fıkıh bir hükmün neye göre çıkacağını öğreten ilimdir.ve islamda bir mesele ortaya çıkması için dört esas vardır ki buna edillei şeriyye denir.burdan da bi hüküm sen ben çıkartamayız çünkü ilmimiz yetmez.bunun için müctehid olmak lazımdır.eğer zahmet olmazsa müctehidin olma şartlarına sahih kaynaklardan bakarsın.işte bir mesele müctehidin önce Kuran’a Kuran da yoksa sünnete ki sünnetinde çeşitleri vardır,sünnette de yoksa üçüncüsü olan icma i ümmete yani bir asırda yaşamış din müctehidlerine ordan da çıkmazsa edille i şeriyyenin sonuncusu kıyası fukaha ile hüküm verilir.misalen Kuran da namaz kılın der ama Nasıl kılınacağı tarif edilmemiştir sünnete bakılır yani asrı saadete ve biz namazın Nasıl kılınacağını öğreniriz.ya da abdestin neyle hangi durumlarda bozulucağı gibi hükümleri sen kafana göre veremezsin.onun içün milleti zehirleme ki ahirette milletin yanlış ameli de sana sorulmasın.fıkıh kitaplarına bakıp hangi ameli mezhebe göre caiz ya da caiz değil bilip öyle konuşmak lazım.

 • sevval Demiş ki:

  Rabbimiz c.c onca nimet bahştmisken keler mı yiyecek millet,midesi kaldıran yesin, ama caiz(iyi ) olmaz deniliyor çunku böcekle besleniyor deniyor.yediği haseratin cinslerini bilemeyiz.bilsekte midesi kaldıran bilir.

 • anonim Demiş ki:

  ya bizim eve bir yavru kemer girmiş tabii bnde daha küçüğüm korkup annemi aradım hemen ama yemyeşil gözleriyle bana bakıyordu kolidorda. odama koşdum o da hemen hızlanmaya başladı. ALLAH tan annem hemen gelip keleri bahçeye cıkarıp attı yani resmen hatim indirdim

 • Faruk Demiş ki:

  Peygamberin sözü ortada dururken hâlâ mezhep diyorsunuz. Ben sevmiyorum demiş, yenmesine müsade etmiş işte. Görüldüğü yerde öldürülür diyen nasıl bir sapıklık içinde olduğunun farkında mı acaba? Allah’ın açıkça pis dediği domuz ortada dururken ve öldürülmesi emredilmezken keleri öldürmek nasıl bir sapıklıktır.

  • Sinan Demiş ki:

   Kardesim Tirmizinin hükümler ve faydaları babında ilk hadis siraya gore de 1482. Hadisi serifte öldürülmesini soyluyor. Bu hadis hasen sahihtir ve delil olarak da kullanilir.

   • uğur Demiş ki:

    ALLAH azze ve celle den korkmak gerek.zira resulüne atılan iftiranın karşılığı ağır olur.bir müslüman olarak size tavsiyem,islamla alakalı konularda ölçünüzü anlayacağınız dilde kur-an okuyarak oluşturun.bahsettiğiniz hadisin efendimiz aleyhisselamla alakası yoktur.anladığınız dilde kur-an okumaya başladıktan sonra,kur-an ve sünnet bütünlüğü ersasına göre bakabileceksiniz olaylara.niyetinizin iyi olduğuna eminim sadece metodoloji sıkıntınız var.onuda ALLAH azze ve celleye sığınıp aşacağınıza eminim.

   • bilal Demiş ki:

    Keler baska kertenkele baska anlamadan bilmeden insanlarin kafasini karistirmayin

  • Sadık Ahmet Keleş Demiş ki:

   Arkadaş sen de saçmalıyorsun. Kafana göre yorum yapıyorsun. İyice arştırmadan hadisleri inkara gidiyrsun. Kelerin öldürülmesi hakkında hasi şerif var. Kim demiş domuz için emir yok diye. Dinimiz domuzun öldürülmesini mübah kılmıştır. Hatta tüm zararlılar öldürülür.

 • ömer Demiş ki:

  imam- neveminin EL-EZKAR kitabında RASULULLAH s.a.v efendimiz keler yemek harammidir sorusuna? haramdegildir demis ve bulundugum toplumda bulunmadigi icin yiyesim gelmedi buyuruyor. Bu bizim yememiz gerektigini anlatmiyor ve ayni zamanda yasaklamiyorda. (buhari,5391.muslim,1945.muvatta,2/978. ebudavut,3793,3794.nesai,7/198-199.)

 • Suphikahraman@yahoo.fr Demiş ki:

  Hadiste belitilen göründügü yerde öldürülmesini emir etmiş (sav) çünki ibrahim as ateşe atılışında bütün hayvanlar su taşırken keler bunu yapmayıp ateşi üflediği, bu sebeple öldürülmesini söylemiş, yenmesi mümkün olmadığını düşünüyorum.

 • Coşkun Varlık Demiş ki:

  Ama mezhep imamları konu hakkında ne dediği de önemlidir

 • Coşkun Varlık Demiş ki:

  hadis ansiklopedisi (ibrahim canan) 10. Cilt sayfa 439 hadis no: 3903
  Rasulullah yememiş, haram değil demiş, yiyeni de yasaklamamış…

 • ümran Demiş ki:

  hayır keler eti yenmez

 • nuh şehir Demiş ki:

  Sadece şafii mezhebinde helaldir

 • Anonim Demiş ki:

  keler eti yiyiliyormu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.