Kaz Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Kaz Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

dünyanın her yerinde yaşayabilen kazlar çoğunlukla suda yaşarlar. kazların tüyleri ıslanmaz çünkü tüylerinde ıslanmalarını önleyen bir yağ tabakası vardır. iç tüyleri ise onların soğuktan korunmasını sağlar. kaz tüyleri insanlar için de cezbedicidir. onları soğuktan koruyan iç tüylerini kışlık kabanlarda, yumuşak olduğu için de yorgan ve yastıklarda kullanırlar.

kazların bacaklarının kısa olmasına karşılık yükseklikleri neredeyse 90 cm.yi bulur. ayakları ördeklerininki gibi perdelidir. bu yüzden iyi yüzerler. iyi yüzdükleri gibi aynı zamanda iyi uçarlar.

kazlar kış aylarında daha ılık yerlere göç ederler. çok uzun süre uçabilirler. onları sonbahar aylarında sürüler halinde V biçiminde

kaz

uçarken görebilirsiniz. kazlar bu şekilde bilinçli olarak uçarlar. çünkü her bir kazın uçuşu önündeki kazdan kendisine gelen hava akımı sayesinde daha rahat uçarlar.

kazlar bazı bölgelerde bekçi olarak bile kullanılmıştır. çünkü herhangi bir tehlike sezdiklerinde kornaya benzer sesler çıkarırlar. bir çeşit alarm verirler. alarm vermekle kalmaz saldırganı kovalarlar ve bu kez tehlikeden değil sevinçten bağırırlar.

“Kaz Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 5 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.