Kartal Nasıl Bir Hayvandır? Kuşların Kralı Kartalın Özellikleri

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Kartal Nasıl Bir Hayvandır? Kuşların Kralı Kartalın Özellikleri

Kartallar asil, keskin bakışlı, güçlü kuşlardır. kuşların kralı unvanını bu yüzden fazlasıyla hak ederler. üstün bir uçma yetenekleri vardır. avının korkulu rüyasıdır. bu yırtıcı kuşlar aynı zamanda çok iyi birer avcıdır. çünkü gözleri çok keskindir. yüksekten uçarken bile yerdeki küçücük şeyleri bile görebilirler. avını gördüğündeyse büyük bir atiklikle yere inerek avını yakalar. kartalın elinden kurtulmak zordur. pençeleri de çok güçlüdür, ucu çengel biçimindeki gagasıyla avını parçalayarak mideye indirir.

kartal

onların evleri sarp kayalıklarda ya da ağaç tepelerinde olabilir. yuvalarını buralara yaparlar. oldukça büyük olan yuvalarını uzun yıllar boyunca terk etmezler.

erkek ve dişi kartal havada pençeleriyle birbirine tutunarak hızla alçalır, tam yere çakılacak gibi olurken birbirlerini bırakır ve tekrar yukarı doğru uçarlar. bu onların birbirlerine yaptığı bir çeşit “kur”dur.

erkek kartallar da kuluçkaya yatar. dişi ve erkek kartal bu görevi nöbetleşe üstlenir. yavruların bakımından da ortaklaşa sorumludurlar. yavrularına beslenmeleri için fareden balığa, tavşandan ördek, yılan ve sincapa kadar pek çok yiyecek getirirler. bazen kartallar avlarını kendileri yakalamak yerine başka kuşların yakaladığı avlara göz dikerler.

“Kartal Nasıl Bir Hayvandır? Kuşların Kralı Kartalın Özellikleri” ile ilgili 34 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.