Karıncaların Özellikleri, Karınca Nasıl Bir Hayvandır?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Karıncaların Özellikleri, Karınca Nasıl Bir Hayvandır?

Dünya üzerinde adını bile bilmediğimiz pek çok ilginç canlı türü var. Peki ya karınca nasıl bir hayvandır? Karıncaların özellikleri nelerdir? Hepimiz karıncaları bildiğimiz halde haklarında pek de fazla şey bilmiyoruz. Halbuki karıncalar dünyada en şaşırtıcı özelliklere sahip canlıların başında geliyor. Yaşam şekilleri arılarla benzerlik gösteriyor ve en az arılar kadar kendilerine has özelliklere sahipler. Mazileri 100 milyon yıldan ötesine dayanan karıncaların özelliklerine bir bakalım;

Karınca Nasıl Bir Hayvandır? Karıncaların Özellikleri Nelerdir?

Dünyada 10 binden fazla türü bulunan karıncalar dünyanın her bölgesinde yaşayabilirler. Bu sosyal böcekler bir arada yani koloniler halinde yaşamayı severler ve bunu yaparken de oldukça disiplinlidirler. Kolonideki her karıncanın belli bir görevi vardır ve hepsi bu görevlerine son derece sadıktırlar.

karıncaların özellikleri

Karınca Kolonileri Nasıldır?

Bu kolonilerde işçi ve asker karınca grupları vardır. Tahmin edilenin aksine işçi ve asker olan karıncalar erkek değil dişidir. Ayrıca genellikle bir tane kraliçe karınca vardır. Bazı kolonilerde birden fazla kraliçe karınca bulunur. Pek çok odadan oluşan karınca yuvalarında kraliçe karıncaların ayrı odaları vardır. Koloniyi bir aradan tutan kraliçe karıncalar 10 yıldan daha uzun süre yaşayabilirler ve kraliçe karınca öldüğünde kolonisi de kısa sürede dağılır. Ayrıca kraliçe karıncaların doğuştan sahip olduğu kanatları, başka koloniler kurmak üzere yuvadan ayrıldıkları takdirde kendiliğinden düşer.

Asker karıncalar ise tıpkı bir askerin vatanını koruduğu gibi kendi yuvalarını korumakla yükümlüdürler. Karınca kolonileri arasında adeta insanoğlu gibi yapılan savaşlarda asker karıncalara çok büyük görevler düşmektedir.

İşçi karınca ise koloninin  çöplerini temizlemek, koloninin yiyecek ihtiyacını karşılamak, kraliçe ve yavruların bakımını sağlamak gibi önemli görevlere sahiptirler.

Karıncalar Kaç Yıl Yaşar?

Kraliçe karıncalar yaklaşık 15 yıl, asker karıncalar ortalama 2 yıl, işçi karıncalar ise yaklaşık 1 ay kadar yaşarlar.

Karıncalar Nasıl Yiyecek Bulur?

Bu çalışkan böcekler yiyecek bulma konusunda da iş bölümü içinde disiplinli çalışırlar. Yiyecek bulması için önden gönderdikleri öncü karıncanın yiyecek ararken salgıladığı koku molekülü sayesinde yiyeceğe giden yolda diğer karıncalara iz bırakmış olur. İki mideye sahip olan karıncalar bu midelerden bir tanesini kendi için diğerini arkadaşları için yiyecek deposu olarak kullanır. Bazı karınca türleri ise yiyecekleri çiğneme yeteneğine sahip olmadıkları için yiyeceklerin suyunu emerek beslenebilirler.

Karıncaların Diğer İlginç Özellikleri

10 bin kadar karınca türünün olduğunu daha önce belirtmiştik ve bu türlerin özellikleri de kendi içinde farklılık gösterebiliyor. Örneğin bazı karınca türlerinin gözleri yoktur. Buna karşılık tüm karınca türlerinde akciğer yoktur ve kendilerine özgü bir sistemle nefes alıp verebilirler.

Yüzebilen ve suda belirli süre yaşayabilen karınca türleri olduğu gibi kendini klonlayarak çoğalan karınca türleri de vardır. Bu çok çalışkan bildiğimiz böceklerin bazı türlerinin günde 7 saat kadar uyuduğu bilinmektedir.

Bazı karınca türlerinin gözleri olmadığı gibi genel olarak karıncaların görme duyusu fazla gelişmemiştir. Bazıları da kördür. Ancak bazı tür karıncalar ise oldukça keskin gözlere sahiptirler. Petek göz tabir edilen gözlere sahip olan karıncalar ayrıca başlarının üstünde ışık düzeyini tespit edebildikleri üç küçük göz taşırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.