Karga Nasıl Bir Hayvandır? Kargaların Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Karga Nasıl Bir Hayvandır? Kargaların Özellikleri Nelerdir?

Karga nasıl bir hayvandır? Kargaların özellikleri nelerdir? Kargalar kaç yıl yaşar? Kargalar ne ile beslenir, ne yer? Kargalar nerelerde yaşar? Kargaların ilginç özellikleri nelerdir? gibi sorular ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Karga Nasıl Bir Hayvandır?

Karga siyah tüylere sahip, irice gövdesi olan ve çoğumuzun bildiği gibi kötü bir sese sahip hayvanlardır. Kargaların daha büyük olanlarına ise kuzgun denir. Pek çok hayvan türünün aksine kargaların dişi ya da erkek olduğu dışarıdan bakarak anlaşılamaz. Bunu anlayabilmek için gözlemlemek ya da kan testi yapmak gerekebilir.

Kargalar Kaç Yıl Yaşar?

Yaygın kanıya göre kargalar 150 hatta 200 yıl kadar yaşayabilirler. Ancak bu, doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Zira bir karganın ömrü ortalama 15 yıl kadardır. Şaşırdınız değil mi?

Kargalar Ne Yer? Ne İle Beslenir?

Kargalar yiyecek konusunda hiç de seçici değildirler zira ne bulurlarsa yiyebilme potansiyeline sahiptirler. Çöplükleri karıştırıp kendilerine yiyecek bulmaktan tutun da börtü böcek, fare, sebze, bitki vs. onlar için iyi bir yiyecek olabilir. İnsanoğlu ekinlerini kargalardan koruyabilmek adına tarlalara korkuluklar dikerler ancak bilinenin aksine kargalar ekinlere zarar vermek şöyle dursun ekin zararlılarını yiyerek ekinleri koruma görevi bile üstlenirler.

Kargalar Zeki midir Aptal mıdır?

Öykü, hikaye, masal ve mitolojide sıkça karşımıza çıkan karga tasvirlerinde genelde bu hayvanların pek de zeki yansıtılmadığına şahit olsak da sanılanın aksine zeki kuşlardır. Kıyaslama yapmak gerekirse kargaların bir köpek ya da kurt kadar zeki olduğu bilinmektedir. Kuş türleri arasında en büyük beyne sahip kuşlardandır

Kargaların İlginç Özellikleri

Kargalar toplu halde yaşamaktan hoşlanan sosyal hayvanlardır ve eşlerine sadık olurlar. Arkadaşlarından biri öldüğünde yas tutarlar. Sesleri taklit etme yeteneğine sahiptirler. İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilirler. Parlak cisimlere karşı özel bir ilgileri vardır ve bu cisimleri gördüklerinde alıp yuvalarına taşıyabilirler. Meraklı olmalarından dolayı insanlara ait olan bazı eşyaları alıp kaçtıkları bilinir. Hafızaları güçlüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.